Μια ακόμα ήττα στη Euroleague γνώρισε την Πέμπτη (07/01) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (5-12) που ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (11-5) του Τσάβι Πασκουάλ, με 77-89 στην 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Με υπηρεσιακό δίδυμο προπονητών, τον Κώστα Χαραλαμπίδη και τον Θανάση Γιαπλέ, ο Παναθηναϊκός υστέρησε σημαντικά σε βασικά κομμάτια του παιχνιδιού απέναντι στην ομάδα του άλλοτε προπονητή του, Τσάβι Πασκουάλ.

Για αυτό το λόγο βρέθηκε να χάνει με μεγάλες διαφορές στη διάρκεια του αγώνα, με μεγαλύτερη, αυτή των 25 πόντων σε τρία διαφορετικά σημεία της τρίτης περιόδου.

Ο Κέβιν Πάνγκος είχε 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Αρτούρας Γκουντάιτις 25 πόντους με 10/13 σουτ και 5/6 βολές κι ήταν το δίδυμο στο οποίο στηρίχτηκε η Ζενίτ, πλην φυσικά της πολύ καλής άμυνάς της, για να φτάσει στη νίκη.

Είχε όμως, ήδη από τα 30 λεπτά του αγώνα τον μέσο όρο πόντων που πετυχαίνει φέτος στη διοργάνωση (!) και για αυτό προηγήθηκε 66-41 και 76-51 πριν εκπνεύσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 76-54.

Συνέβαλε σε αυτό και ο Παναθηναϊκός που επέμενε στα pick n roll της Ζενίτ να αφήνει στις αλλαγές τον Παπαγιάννη ψηλά, με αποτέλεσμα, ο Γκουντάιτις να παίζει… χωρίς αντίπαλο.

Κι όταν ο Παναθηναϊκός άλλαξε την τακτική, στην τελευταία περίοδο, ήταν με αποτελεσματικό αλλά παράλληλα, ήταν πολύ αργά!

Με τους Μποχωρίδη (έπαιξε μόνο στο Δ’), Κασελάκη (9π. στο δεύτερο ημίχρονο), Μήτογλου (11 από τους 13 πόντους του στο δεύτερο 20άλεπτο) και Νέντοβιτς (8π., με 2/8 σουτ) στην πεντάδα, ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στο τέλος έως τους 9 πόντους, 75-84, με δύο λεπτά για τη λήξη, αλλά δεν υπήρχε άλλος χρόνος.

Η καλύτερη άμυνα της Euroleague, της Ζενίτ δηλαδή, της έδωσε τη δυνατότητα να χτίσει διαφορές από την αρχή: 26-16 στο πρώτο δεκάλεπτο που έγινε 33-16 στην αρχή του β’. Τότε ο Μπέν Μπέντιλ πέτυχε και τους 8 πόντους του και με ένα τρίποντο του Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε 27-35. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου που ξέφυγε πλέον από τον έλεγχο του Παναθηναϊκού.

Οι Ρώσοι έκαναν ένα λάθος στην τρίτη περίοδο κι ο Παναθηναϊκός 6, οι “πράσινοι” σταμάτησαν να παίρνουν επιθετικά ριμπάoυντ, σούταραν άσχημα κι ενώ ο Πάνγκος… “κεντούσε” με 7 πόντους-4 ασίστ σε αυτό το διάστημα.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και ο αγώνας, αφού ο Παναθηναϊκός όπως προείπαμε, άργησε να αλλάξει την άμυνα στα pick n roll Πάνγκος-Γκουντάιτις κι όταν το ‘κανε η διαφορά είχε φτάσει στους 25.

Απλά η μαχητικότητα των “ταπεινών” Κασελάκη-Μποχωρίδη, συν το πείσμα του Μήτογλου, διόρθωσαν κάπως τη γενική εικόνα κι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με αξιοπρεπέστερη διαφορά.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου τελείωσε πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 14 πόντους.

Μακ, Φόστερ και Σαντ Ρος… πρόσφεραν -συνολικά- 5 πόντους, με 2/9 σουτ.

allstarbasket.grΤα δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89.

Μάνος Παπαδόπουλος: Tιμήθηκε από Αλβέρτη-Διαμαντίδη και συγκινήθηκε (pics)