Ερυθρός Αστέρας-Φενέρμπαχτσε

Ο Ερυθρός Αστέρας πάλεψε σαν να ήταν διεκδικητής των playoffs της EuroLeague και νίκησε 91-89 στην παράταση τη Φενέρμπαχτσε, η οποία προκρίθηκε στους “8” χάρη στην ήττα της Μπασκόνια από τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπεσε στο 19-15, ενώ εκείνη του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ολοκλήρωσε στο 17-17, χάρη στις πέντε διαδοχικές επικρατήσεις της.

Φακούντο Καμπάτσο (24π.), Όγκνιεν Ντόμπριτς (22π.), Λούκα Βιλντόσα (17π.-5ρ.) και Λούκα Μίτροβιτς (12π.-4ασ.), χάρισαν τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος επί της ουσίας δεν είχε τη συνδρομή του Νεμάνια Νέντοβιτς (έπαιξε για 01:09).

Τζόναθαν Μότλεϊ (27π.-8ρ.), Νάιτζελ Χέις (19π.-8ρ.), Τάιλερ Ντόρσεϊ (12π.), Νικ Καλάθης (11π.-12ασ.), και Μάρκο Γκούντουριτς (11π.-5ρ.-5ασ.), προσέφεραν τα περισσότερα στη Φενέρ.

Ζεστό χέρι είχαν οι Ντόρσεϊ και Καλάθης στο ξεκίνημα, σημειώνοντας τα πρώτα δύο τρίποντα της αναμέτρησης.

Η τουρκική ομάδα έφτασε μέχρι το +9 στην πρώτη περίοδο και με όπλο της την καλή άμυνα επέτρεψε μόλις 15 πόντους, εκ των οποίων οι 7 διά χειρός Βιλντόσα.

Ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε για πρώτη φορά στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (25-25), η Φενέρ ξέφυγε προσωρινά (27-35) χάρη στον διψήφιο πλέον Μότλεϊ, αλλά ο Μάρτιν αφυπνίστηκε και συνέβαλε τα μέγιστα για το 37-35.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο, ωστόσο σε ολόκληρη σχεδόν την τρίτη περίοδο είχαν το προβάδισμα, προτού ο Ντόρσεϊ γράψει το 55-56 με τρίποντο.

Όταν το σκορ έγραψε 67-63 με τρίποντο του σπουδαίου Ντόμπριτς στα 06:55, η Φενέρ πάτησε γκάζι, πέτυχε επιμέρους 2-11 και ανέκτησε τα ηνία για το τελευταίο τετράλεπτο.

Με τον πίνακα του “Αλεκσάνταρ Νίκολιτς” να γράφει 75-78, ο Καλάθης έκλεψε την μπάλα από τον Βιλντόσα και η τουρκική ομάδα άγγιξε τη νίκη, αλλά ο μοιραίος Ντόρσεϊ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και λίγες στιγμές αργότερα ο Μίτροβιτς μείωσε σε 77-78 από τη γραμμή των βολών.

Στα 26,1” ο Μότλεϊ δέχθηκε φάουλ, ευστόχησε σε 1/2 βολές και έγραψε το 77-79. Ακολούθησε τάιμ-άουτ από τον Ιβάνοβιτς κι αμέσως μετά, στα 3,9”, ο Καμπάτσο ισοφάρισε σε 79-79. Ο Γκούντουριτς πήρε το τελευταίο σουτ (τρίποντο), αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση.

Το καλάθι του Καμπάτσο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση:

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Καμπάτσο συνέχισε με τη φόρα που είχε από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, έβαλε τους 8 από τους 12 πόντους του Ερυθρού Αστέρα και χάρισε τη νίκη γοήτρου στην ομάδα του, από τη στιγμή που ο Καλάθης αστόχησε στο τελευταίο σουτ (τρίποντο).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79, 91-89 παρ.