Μπράντον Ντέιβις

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο (2-1) νίκησε με 80-75 την Παρτιζάν (0-3) στη Stark Arena του Βελιγραδίου για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Μετά από 8 χρόνια, η Παρτιζάν έδωσε έναν εντός έδρας αγώνα για τη EuroLeague, σε ένα σχεδόν κατάμεστο γήπεδο, αφού έχει διαθέσει 11.500 εισιτήρια διαρκείας!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήθελε την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση, όμως ο Έτορε Μεσίνα πλήγωσε τον καλό του φίλο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σιλντς με 25 πόντους, ο Μπράντον Ντέιβις είχε 15, ο Πάνγκος 12 και ο Μπάρον 10.

Για την Παρτιζάν, ο Ζακ ΛεΝτέι πέτυχε 23 πόντους, ο Λεσόρ είχε 12 πόντους-10 ριμπάουντ και ο Μαντάρ 10 πόντους.

Μαντάρ - Πάντερ

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 5 πόντους (1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 2 τάπες σε 23:43.

Η Παρτιζάν αγωνίστηκε χωρίς τον Αβράμοβιτς, ενώ από την Αρμάνι απουσίασαν οι Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Ντατόμε και Μπαλντάσο.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 11 πόντων κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (49-41).

Η Αρμάνι ανέτρεψε την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Σιλντς και πήρε το προβάδισμα (61-62 στο 30′).

H Παρτιζάν μπήκε αποφασισμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 για το 71-62, όμως η Αρμάνι απάντησε με ένα δικό της 7-0 για το 71-69, ενώ προηγήθηκε ξανά με 73-74 στο 38′!

Μετά από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, ο Μπράντον Ντέιβις έκανε το 73-76 με 2/2 βολές στα 48”, η Παρτιζάν έκανε το 15ο της λάθος, ο Πάνγκος έκανε το 73-78 στα 22” και όλα κρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80