Η Μπαρτσελόνα έφυγε αλώβητη από το Μόναχο για την 3η αγωνιστική της EuroLeague, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 73-84.

Με 13/26 τρίποντα η Μπαρτσελόνα πέτυχε την 2η νίκη της στη διοργάνωση. Ακόμα αναζητά το πρώτο θετικό αποτέλεσμα η Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι.

Για τους νικητές επιθετικά ξεχώρισαν οι Νίκο Λαπροβίτολα, Άλεξ Αμπρίνες και Γιαν Βέσελι με 14 πόντους έκαστος, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ογκουστίν Ρούμπιτ είχε 19 πόντους και ο Κάσιους Γουίνστον 11.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα στο Μόναχο. Λαπροβίτολα και Τόμπι βγήκαν μπροστά για το 11-7 στο 6’, ωστόσο ο Ρούμπιτ ισοφάρισε εκ νέου για το 13-13, ενώ στο 10ο λεπτό “ισορρόπησαν” στο 18-18.

Με ένα σερί 11-4 η Μπαρτσελόνα “έχτισε” ένα μικρό προβάδισμα (22-29 στο 15’). Με τον Αμπρίνες να έχει 4/4 προηγήθηκαν ακόμα περισσότερο για το 26-33. Η Μπαγερν απάντησε για το 34-37 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με… καταιγίδα τριπόντων οι “Μπλαουγκράνα” έφτασαν γρήγορα σε διψήφιες διαφορές (36-48 στο 22’). Με έμφαση στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 53-65.

Με μπροστάρη τον Λούσιτς οι Βαυαροί μείωσαν σε 64-72, όμως η Μπαρτσελόνα είχε ήδη “χαράξει” πορεία για τη νίκη και δεν κατάφεραν να τη σταματήσουν για το τελικό 73-84.

Τα δεκάλεπτα:18-18, 34-37, 53-65, 73-84

EuroLeague 2022/23: Βαθμολογία

EuroLeague 2022/23: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2022-23: Οι μεταγραφικές κινήσεις των 18 ομάδων