Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, υποδέχθηκε την Αρμάνι Μιλάνο για την ένατη αγωνιστική της Euroleague και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 90-80.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήθελε την Αρμάνι Μιλάνο να δείχνει ένα εξαιρετικό πρόσωπο και να παίρνει τον “αέρα” της Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι είχε πολύ καλά στατιστικά, καθώς ευστόχησε σε 10 από τις 18 προσπάθειες της και έπαιξε άκρως ομαδικά μετρώντας 7 ασίστ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer του Μπλάζιτς, και το σκορ στο 25-24 υπέρ των Ιταλών.

Η συνέχεια ανήκε στην Μπαρτσελόνα, καθώς οι Καταλανοί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 9-0 (33-25).

Οι γηπεδούχοι από τη στιγμή που “πάτησαν γκάζι” και ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (38-28), δεν έδειξαν να έχουν διάθεση να σταματήσουν.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα έφτασε να προηγείται με 12 (40-28) και τελείωσε το πρώτο μισό του αγώνα σημειώνοντας 29 πόντους (53-42),

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι δεν κατάφερε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν και να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της, καθώς η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ακόμα και με 20 (76-56).

Τελικά, η ομάδα του Πέσιτς πήρε μία επιβλητική νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο με 90-80 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 6-3, ενώ από την άλλη οι Ιταλοί έμειναν σχετικά πίσω καθώς πλέον και αυτοί μετρούν 6 νίκες και 3 ήττες.

Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Τόμας Ερτέλ με 20 πόντους (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 ελεύθερη βολή), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από κοντά ήταν και ο Κάιλ Κούριτς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για την Αρμάνι Μιλάνο, κορυφαίος ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους (5/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Θετικός ήταν και ο Τζεφ Μπρουκς με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 53-42, 74-54, 90-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 6, Πάνγκος 7, Ρίμπας, Σίνγκλετον 8 (2), Χάνγκα 4, Μπλάζιτς 8 (1), Πούστοβι, Ερτέλ 20 (3), Οριόλα 8, Κούριτς 15 (2), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 12.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 19 (3), Μίτσοβ 6 (2), Γκουντάιτις 13, Μπέρτανς, Φοντέκιο, Ταρζέφσκι, Κουζμίνσκας 10 (2), Τσιντσιαρίνι 5 (1), Μπερνς, Μπρουκς 17, Τζέρελς 10 (2).