Μπούντουτσνοστ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ταξίδεψε στο Μαυροβούνιο για να συνεχίσει το σερί της στην Euroleague, απέναντι στην αξιόμαχη Μπούντουτσνοστ, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία τους με 93-92 κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Μπούντουτσνοστ να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τους Μοσχοβίτες, αλλά βρήκε “τοίχο” στο γρήγορο παιχνίδι των Ρώσων και ειδικά στα πολλά περισσότερα ριμπάουντ της front line των φιλοξενούμενων, όπου ανανέωναν συνέχεια επιθέσεις και πήραν στη πρώτη περίοδο ένα προβάδισμα πέντε πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ με το πόδι στο γκάζι βρήκε λύσεις και χώρους, και άνοιξε τη διαφορά από τους Μαυροβούνιους, δίχως βέβαια να είναι ιδιαίτερα εύστοχη από τη περίμετρο. Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Ρώσοι βρίσκονταν μπροστά με 14 πόντους και είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΤΣΣΚΑ, έκαναν ένα τρομερό σερί και μια μεγάλη συγκομιδή στη τρίτη περίοδο φτάνοντας τους 30 πόντους, και κρατώντας την ΤΣΣΚΑ μόλις τους 18. Το 65-67 στο 30′ έδωσε νέα πνοή στο παιχνίδι.

Στο τέλος ήταν ένα ντέρμπι ολκής με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο καθ’όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου και την Μπούντουτσνοστ να απειλεί στα ίσια την ΤΣΣΚΑ.

Ματσάρα με όλη την έννοια στο Μαυροβούνιο, με τα τελευταία λεπτά να είναι επικίνδυνα για τους “καρδιακούς”, η συγκινητική Μπούντουτσνοστ ήταν απίστευτα εύστοχη για ακόμα μια φορά έξω από τα 6.75 (είχε 14/23 συνολικά) και προκάλεσε μεγάλη σύγχυση στους Ρώσους, όπου είχαν την κλάση να κρατηθούν στο παιχνίδι.

Δραματικό τέλος, για όσους είδαν το παιχνίδι στο Μαυροβούνιο με το 91-90 περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα να έχει καθηλώσει την μπασκετική Ευρώπη. Ο Κλάιμπερν ευστόχησε στις δύο βολές και έβαλε ξανά την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ, μια ανάσα από το μεγάλο διπλό.

Ο ήρωας της τελευταίας στιγμής Ντανίλο Νίκολιτς με ένα όμορφο καλάθι στα 5.4 δευτερόλεπτα για τη λήξη, έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Μπούντουτσνοστ, μια νίκη που άξιζε και ”άνοιξε” την όρεξη των Μαυροβούνιων για τη συνέχεια.

Ο Κόρι Χίγκινς αστόχησε στο τελευταίο σουτ για δύο πόντους στην εκπνοή για να “κλέψει” τη νίκη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ερλ Κλαρκ με 18 πόντους, ενώ για την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 19 πόντους και 6 ασίστ.

Πλέον, μετά τις ήττες της Ρεάλ Μαδρίτης από τον Ολυμπιακό και της ΤΣΣΚΑ από την Μπούντουτσνοστ, καμία ομάδα δεν είναι αήττητη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-49, 65-67, 93-92

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 7 (1), Ιβάνοβιτς 9 (1), Σέχοβιτς 5 (1), Ερλ Κλαρκ 18 (3), Μπάροβιτς 5, Κότι Κλαρκ 12 (2), Γκόρντιτς 17 (2), Όμιτς 6, Πόποβιτς, Νίκολιτς 14 (4).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (1), Μπολομπόι 6 (1), Πίτερς 12 (2), Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2), Κλάιμπερν 15 (1), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 2, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ, Χάινς 10, Χάντερ 8.

Δείτε τα highlights της συγκλονιστικής αναμέτρησης!