Σπίντι Σμιθ

Το Περιστέρι bwin ηττήθηκε στην παράταση από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ του Ηλία Καντζούρη με 75-77 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, στον πρώτο του αγώνα για τη φάση των “16” του Basketball Champions League.

Ο Βασίλης Σπανούλης είδε την ομάδα του να προηγείται με 16 πόντους (43-27), όμως στο δεύτερο ημίχρονο κόλλησε επιθετικά και στην παράταση το εκτέλεσε ο Σπίντι Σμιθ με τρίποντο 1.9” πριν από το τέλος.

Οι Τρέβορ Τόμπσον (16π., 8ρ. – 14π. στο πρώτο ημίχρονο), Τζέιλεν Χαντς (13π. στην επιστροφή του), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (13π.), Κένι Γουίλιαμς (13π.) και Τζο Ράγκλαντ (10π., 12ασ.) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ζερμέιν Λοβ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σπίντι Σμιθ (22π. με 5/8 τρίποντα, 6ασ.) και τον ακολούθησαν οι Ζακ Χάνκινς (13π., 6ρ.), Μπρίντον Λεμάρ (11π.). Απουσίασε ο Μορίς Εντούρ.

Στον άλλο αγώνα του Group K που έγινε την Τρίτη (23/1) στην Τουρκία, η Τενερίφη επικράτησε με 106-97 της Καρσίγιακα στην παράταση.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για το Περιστέρι που προηγήθηκε με 18-9, με τον Τρέβορ Τόμπσον να φτάνει τους 10 πόντους με 5/5 δίποντα σε μόλις 4:53!

Η διαφορά έγινε γρήγορα διψήφια (20-10) και έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (24-10), λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (26-16), που βρήκε τον Τζο Ράγκλαντ να έχει 6 πόντους και 7 ασίστ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 5 πόντους (32-27), όμως το Περιστέρι απάντησε με ένα σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Χαντς και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 16 πόντους (43-27 στο 18′)!

Μετά το τάιμ άουτ του Καντζούρη, η ισραηλινή ομάδα απάντησε με ένα δικό της σερί 0-9 (43-36), πριν από το 46-36 του ημιχρόνου με ένα τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι κόλλησε στην επίθεση, η Χάποελ το εκμεταλλεύτηκε και με ένα επιμέρους 8-20 πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (54-56)!

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Κασελάκης αποβλήθηκε με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 πόντους (54-61), αφού το Περιστέρι πέτυχε μόλις 8 πόντους στα πρώτα 13 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου!

Δύο τρίποντα από Χαντς, Ντάνγκουμπιτς και ένα καλάθι του Πουλιανίτη έδωσαν ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι με ένα σερί 8-0 (62-61).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 0-5 (62-66 στο 38′).

Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ο Κένι Γουίλιαμς έβαλε 2/2 βολές (64-66), ο Λιβάι Ράντολφ αστόχησε σε τρίποντο φτάνοντας τα 0/10 σουτ(!), όμως ο Ρένφρο έκανε επιθετικό φάουλ.

Η Χάποελ έκανε παράβαση 24 δευτερολέπτων, 57” πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Κένι Γουίλιαμς έκανε λάθος πάσα στα 33”, όμως κέρδισε επιθετικό φάουλ στα 16”.

Στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου, ο Χαντς αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Κένι Γουίλιαμς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ στο κέντρο του γηπέδου(!) στα 1.8”.

Ο Αμερικανός του Περιστερίου έβαλε και τις 2 βολές (66-66), ο Σπίντι Σμιθ έκανε βήματα στο 1.0”, ο Τόμπσον αστόχησε από το κέντρο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Η Χάποελ ξεκίνησε με ένα 0-5 την παράταση (66-71), ο Ράγκλαντ μείωσε (68-71) και ο Κένι Γουίλιαμς ισοφάρισε με τρίποντο (71-71).

Ο Τζακόρι Γουίλιαμς έβαλε 1/2 βολές (71-72), ο Μήτρου-Λονγκ έκανε λάθος και ο Κρις Τζόνσον έκανε το 71-74 με 2/2 βολές.

Ο Τρέβορ Τόμπσον μείωσε στον πόντο με 2/2 βολές (73-74) και η Χάποελ έκανε παράβαση 24 δευτερολέπτων, 28” πριν από το τέλος της παράτασης.

Ο Ράγκλαντ έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι με λέι απ στα 16” (75-74), όμως ο Σπίντι Σμιθ με τρίποντο στα 1/9” έδωσε τη νίκη στη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 (κ.δ.), 75-77 (παρ.).

Η photo gallery της αναμέτρησης με ένα κλικ:

Δείτε videos από τον αγώνα:

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ:

BCL: Νίκες για Τενερίφη και Μούρθια με ελληνικό ενδιαφέρον (vids)

Προμηθέας-ΑΕΚ 80-79: Σπουδαία νίκη με τρίποντα, Χέιλ και Κάουαν (gallery & vids)

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες