Ο Προμηθέας λύγισε την ΑΕΚ με 80-79 στο “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας, για την 1η αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες έδωσαν έναν ακόμα συναρπαστικό αγώνα στην Πάτρα, μετά το 100-95 στο Πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πανηγύρισε ξανά τη νίκη χάρη στους Χάντερ Χέιλ (21π., 6ασ.), Άντονι Κάουαν (20π., 9ασ.) και τις βοήθειες των Κάμερον Ρέινολντς (12π.), ΝτεΣόν Στέφενς (9π., 5ρ.).

Οι Πατρινοί είχαν 14/28 τρίποντα έναντι 7/22 της ΑΕΚ!

Το σύνολο του Ζοάν Πλάθα έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο “διπλό”, παρά τις προσπάθειες των Τζάστιν Τίλμαν (18π., 9ρ.), Μπράντον Νάιτ (12π., 4ασ.), Τζόρνταν Μόργκαν (11π., 4ρ.) και Όστιν Χόλινς (9π., 4ρ. στο ντεμπούτο του).

Ο Προμηθέας παρατάχθηκε χωρίς τον Χάιμε Ετσενίκε, ενώ ο Ζοάν Πλάθα δεν είχε στη διάθεσή του τους Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και Δημήτρη Φλιώνη.

Στον άλλο αγώνα για τον όμιλο L των δύο ελληνικών ομάδων, η Μούρθια νίκησε εύκολα τη Χάποελ Χολόν με 78-61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας είχε ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους 5 πόντους (12-7), όμως στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και μάλιστα έφτασε στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα (28-38).

Οι Πατρινοί κατάφεραν να μειώσουν στους 5 (35-40), με ένα τρίποντο του Χέιλ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 42-51, όμως ο Προμηθέας απάντησε με ένα σερί 10-0 και πήρε το προβάδισμα (52-51).

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου είχε βρει έναν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, έφτασε τα 10/19 τρίποντα και ξέφυγε με 60-55, πριν από το 62-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου ο Προμηθέας ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 πόντους (65-58), όμως η ΑΕΚ επέστρεψε και ανέκτησε το προβάδισμα 69-71 (36′), με τον αγώνα να εξελίσσεται σε “θρίλερ”.

Ο Χέιλ έβαλε μπροστά τον Προμηθέα (78-75) με τρίποντο 1:16 πριν από το τέλος, ο Νάιτ αστόχησε σε τρίποντο, ο Τζόουνς έχασε και αυτός τρίποντο, όμως ο Κόνιαρης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χέιλ έβαλε 1/2 βολές στα 12” (79-75).

Ο Νάιτ έβαλε 2/2 βολές στα 5.9” (79-77), ο Κάουαν είχε 1/2 βολές στα 4.2” (80-77), ο ΜακΡέι έβαλε 2/2 στα 2.2”, αν και φάνηκε ότι ήθελε να χάσει τη δεύτερη (80-79), αφού δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο και ο Προμηθέας πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79.