To Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 15 πόντους, αλλά ηττήθηκε από τη Λε Μαν με 78-86 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, στην προτελευταία (5η) αγωνιστική της πρώτης φάσης, για τον Α’ όμιλο του Basketball Champions League.

Μετά τη σημερινή ήττα από τη Λε Μαν (3-2), το Περιστέρι (2-3) τίθεται εκτός δυάδας.

Ωστόσο, μετά την ήττα της Φάλκο Σομπατέλι (1-4) από τη Μάλαγα (4-1) στην Ισπανία, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εξασφάλισε την 3η θέση, καθώς έχει 2/2 νίκες επί της πρωταθλήτριας Ουγγαρίας.

Την τελευταία αγωνιστική (19/12, 19:00) παίζουν Περιστέρι-Μάλαγα και Φάλκο Σομπατέλι-Λε Μαν.

Θυμίζουμε ότι οι πρώτες κάθε ομίλου (όπως π.χ. η ΑΕΚ) παίρνουν απευθείας την πρόκριση στη φάση των “16”. Οι δεύτεροι και οι τρίτοι του εκάστοτε ομίλου αγωνίζονται στο Play-in τουρνουά, με στόχο τις δύο νίκες (πλεονέκτημα έδρας οι δεύτεροι των ομίλων).

Πρώτοι σκόρερ του Περιστερίου ήταν οι Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (15π.), Τζέιλεν Χαντς (15π.), Τρέβορ Τόμπσον (13π., 7ρ., 5κοψ.) και Τζο Ράγκλαντ (10π., 11ασ.).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ματ Λιούις (22π. χωρίς να χάσει σουτ), Ντεβάντε Τζόουνς (20π.), Τιράν Ντε Λατιμποντιέρ (15π.) και Τρέβορ Χάντγκινς (11π.).

Το Περιστέρι είχε 8/32 τρίποντα, έναντι 10/20 της Λε Μαν!

Στο Περιστέρι βρέθηκε και ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ για να δει από κοντά τον αδερφό του, Ελάιζα (2π., 2ασ.), ενώ το “παρών” έδωσε και ο Γιάννης Μπουρούσης.

H εξέλιξη του αγώνα:

Με τον Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς σε εξαιρετική κατάσταση (9π. στο πρώτο δεκάλεπτο), το Περιστέρι πήρε νωρίς διψήφια διαφορά (16-6 στο 6′, 22-11 στο 9′) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-14.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου (29-14 στο 12′), με την ομάδα του Σπανούλη να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση.

Σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι χαλάρωσε υπερβολικά, η γαλλική ομάδα αντέδρασε και με ένα επιμέρους 5-19 μείωσε στον πόντο (34-33), λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Ράγκλαντ (36-33).

Μετά τα… γκάζια από τον Σπανούλη, το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε το σερί του στο 8-0 (42-33), όμως δέχτηκε ένα επιμέρους 6-17 και η Λε Μαν πήρε το προβάδισμα (48-50), για πρώτη φορά μετά το 3-4 στο ξεκίνημα του αγώνα!

Η γαλλική ομάδα ξέφυγε ακόμα και με 4 πόντους (49-53), όμως το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και ανέκτησε το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λε Μαν ήταν καλύτερη, βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (71-82) και έφυγε με το “διπλό” από το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86.