Ο Βασίλης Σπανούλης στάθηκε στην αδράνεια των παικτών του μετά το +15 που οδήγησε στην ήττα του Περιστερίου bwin από τη Λε Μαν με 78-86 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Ο κόουτς του Περιστερίου δήλωσε μετά τον αγώνα στην κάμερα της COSMOTE TV:

“Μετά το +15 βγήκαμε εντελώς εκτός πλάνου. Σταματήσαμε να παίζουμε, κρατούσαμε πολύ ώρα την μπάλα στα χέρια μας, χωρίς να πασάρουμε και να επιτεθούμε.

Δεν είχαμε καλή εικόνα σήμερα, ήμασταν πολύ άστοχοι και νευρικοί,.

Πρέπει να προχωρήσουμε και να κοιτάξουμε τον αγώνα με τον Άρη για το πρωτάθλημα”.

Λίγο αργότερα, στη συνέντευξη Τύπου, ο Βασίλης Σπανούλης είπε:

“Συγχαρητήρια στη Λε Μαν. Ξεκινήσαμε τον αγώνα ακριβώς όπως είπαμε, ήμασταν επιθετικοί και παίξαμε πολύ καλά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Είχαμε καλές αποφάσεις όμως μετά την 1η περίοδο σταματήσαμε να παίζουμε μπάσκετ. Υποφέραμε επιθετικά, δεν είχαμε καλές αποφάσεις και κάναμε περισσότερες ντρίπλες παρά πάσες.

Με αυτά τα δεδομένα είναι αδύνατον να νικήσεις τέτοιο αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αντίπαλοι ανέβηκαν και ολοκλήρωσαν το ματς με 10/20 τρίποντα.

Είναι φοβερό ποσοστό αυτό για την έδρα μας και δεν έφταιγε μόνο η άμυνά μας, αφού επιθετικά χάσαμε τον προσανατολισμό μας και είχαμε πολύ κακές επιλογές από το τρίποντο. Ο Τζόουνς μας έκανε μεγάλη ζημιά ενώ ο Λιούις έβαλε μεγάλα τρίποντα.

Αυτό είναι το μπάσκετ. Δεν συνεχίσαμε να παίζουμε μέχρι το τέλος και το πληρώσαμε”.