Προμηθέας Πάτρας

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους, ο Προμηθέας Πάτρας ήταν αυτός που χαμογέλασε και έφυγε με το “διπλό” από τη Νέα Σμύρνη νικώντας τον Πανιώνιο με 74-60, το απόγευμα του Σαββάτου (05/01), για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε τον αγώνα εξαιρετικά και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στον Πανιώνιο να πιστέψει σε νίκη. Μέσω των εξαιρετικών αμυνών της, η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρήκε τις ευκαιρίες της και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων (25-15).

Το συναρπαστικό ήταν η ευστοχία του Προμηθέα, καθώς ευστόχησε σε 5/7 δίποντα και σε 5/8 τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Λάνγκστον Χολ (11 πόντοι, 1/1 διπ., 3/4 τριπ.) έδειξε από το ξεκίνημα ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης στη Νέα Σμύρνη.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας Πάτρας ανέβασε τη διαφορά πολύ ψηλά, καθώς ο Ρίον Μπράουν με τρίποντό του έδωσε προβάδισμα 15 πόντων στην ομάδα του (30-15).

Ωστόσο, η ομάδα του Νίκου Οικονόμου αντέδρασε τελικά και κατάφερε να μειώσει στη λήξη του ημιχρόνου στους έξι (36-30).

Εντύπωση προκάλεσε ότι στο πρώτο μισό του αγώνα ο Προμηθέας Πάτρας δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε από το να έχει τα ηνία του παιχνιδιού. Αυτό γιατί είχε 6/15 τρίποντα, ενώ ο Πανιώνιος μόλις 2/10. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κατά κύριο λόγο καλύτεροι από τους γηπεδούχους και θέλησαν στην επανάληψη να “τελειώσουν” από νωρίς τον αγώνα.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας ανέβασε και πάλι τη διαφορά, με τον Πανιώνιο να επιστρέφει εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου (46-35) κατάφερε να μειώσει στους 5 στο τέλος της περιόδου.

Ωστόσο, στη τελευταία περίοδο του αγώνα, ο Προμηθέας Πάτρας έδειξε την ποιότητά του και ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 17 πόντους (64-47) με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 14-0 και με αυτόν τον τρόπο να βάζουν… “ταφόπλακα” στις όποιες ελπίδες του “Ιστορικού” για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τελικό σκορ στη Νέα Σμύρνη ήταν το 74-60 με τον Προμηθέα να παίρνει ένα σημαντικό “διπλό” στο κυνήγι της τέταρτης θέσης και βελτίωσε το ρεκόρ του με 8-4, ενώ από την άλλη ο Πανιώνιος έχασε έδαφος υποχωρώντας στο 3-9.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 30-36, 47-52, 60-74

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 5, Ντόρσεϊ 2, Μπέρι 20 (1), Χάρις 14 (4), Σίνγκλερ, Καμαριανός 2, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 11, Καραμαλέγκος, Όστιν 6, Χουγκάζ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 10 (2), Γκίκας 4, Λίποβι 10 (2), Μέιερ 12 (3), Κασελάκης 11 (1), Έλις 6, Γερομιχαλός 2, Χολ 17 (5/6 τριπ.), Σανδραμάνης, Παρκς 8, Σαλούστρος 4, Τσαϊρέλης 2.