ΑΕΚ

Η ΑΕΚ σημείωσε τη 10η συνεχόμενη νίκη της με την επικράτησή της επί της Νίμπουρκ με 80-76 για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League, στο ΟΑΚΑ.

Η αρχή του παιχνιδιού το βράδυ της Τετάρτης (19/12) βρήκε την ΑΕΚ και τη Νίμπουρκ να είναι πολύ άστοχες και να μην μπορούν να σκοράρουν εύκολα.

Οι γηπεδούχοι, όμως, έβγαλαν στο παρκέ χαρακτήρα και χωρίς να εντυπωσιάσουν κατάφεραν να πάρουν μία βραχεία κεφαλή στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).

Η συνέχεια ήταν πολύ κακή για την “‘Ενωση”, καθώς δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια στο παρκέ και ήταν πολύ άστοχη στον επιθετικό τομέα.

Η κακή εικόνα των δύο ομάδων συνεχίστηκε, καθώς σημειώθηκαν συνολικά μόλις 22 πόντοι με τους Τσέχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +3 (32-29).

Με την επανάληψη οι δύο ομάδες απέδωσαν καλύτερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται εμφανώς πιο βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Με πρωταγωνιστές τους Βινς Χάντερ και Ντούσαν Σάκοτα, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και έβαλαν τις βάσεις για να επιβληθούν στη Νίμπουρκ.

AEK

Με το σκορ στο 51-51, ο Μάλκολμ Γκρίφιν βρίσκει τον Βινς Χάντερ, ο οποίος έγραψε το 53-51 που ήταν το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ έκανε ντέρμπι ένα δικό της παιχνίδι, καθώς οι Τσέχοι ένιωσαν ότι μπορούν να το κυνηγήσουν μέχρι το τέλος.

Η Νίμπουρκ πέρασε γρήγορα μπροστά (56-55) αλλά ο Σάκοτα με 8 δικούς του πόντους έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (63-56).

Βέβαια,  μερικές κακές επιλογές στην επίθεση και κάποιες κακές άμυνες έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα.

Με 2:49 να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Νίμπουρκ πήρε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού καθώς προηγήθηκε με 72-71.

AEK

Ωστόσο, η ΑΕΚ με εύστοχες βολές από τον Βινς Χάντερ και τον Γιόνας Ματσιούλις συνέχισε να οδηγεί την κούρσα.

Τελικά η “Ένωση” κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα της Νίμπουρκ με 80-76 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-1 και παρέμεινε μόνη πρώτη στον όμιλό της, ενώ οι Τσέχοι βυθίστηκαν στο 2-7.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Ντούσαν Σάκοτα και Βινς Χάντερ με 18 πόντους έκαστος, ενώ θετική ήταν και η εικόνα του Γιόνας Ματσιούλις με 15 και 10 ριμπάουντ.

Για τη Νίμπουρκ καλύτερος ήταν ο Γκλεν Κόσεϊ με 13 πόντους και τον ακολούθησε ο Πετρ Μπέντα με 12.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 18 (2), Ράταν-Μέις 3, Γκρίφιν 6, Ρόμπερσον, Γιαννόπουλος, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 15 (2), Λαρεντζάκης 7 (1), Ρογκαβόπουλος, Χάντερ 18, Σαντ-Ρος 12 (1), Μωραΐτης.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 9 (1), Λόρενς 4, Πέτερκα 8 (2), Μπόχατσικ 10 (1), Χρούμπαν 5 (1), Ραϊτ 9 (1), Πούμπρλα 2, Ράιτ 9 (1), Μάιερς 2, Κριζ 2, Βιοράλ, Ντέιβις, Κόσεϊ 13 (3).