Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με ξεχωριστό… στυλ από την Μπασκόνια (4-5) που επικράτησε με σκορ, 80-70, της ΤΣΣΚΑ (6-3) στη Fernando Buesa Arena. Καθοριστικός ο ”Τόκο” Σενγκέλια σε ένα σκληρό παιχνίδι με 38 λάθη συνολικά που έριξε την… αυλαία στην 9η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας ”πάσα” στη 10η.

Πέρα του Γεωργιανού σταρ των Βάσκων, η άμυνα που έπαιξαν στα τελευταία πέντε λεπτά ”έπνιξε” την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που είχε το προβάδισμα με 70-67 και στο ρολόι να έχουν συμπληρωθεί 35:38 λεπτά αγώνα! Το σερί που ακολούθησε ήταν 13-0 και σε αυτό συνείσφεραν, επιπλέον, οι Γκαρίνο και Χένρι, με τον Ντιόπ να κάνει τάπα στον Χίλιαρντ στο 74-70 (39′) και με δύο βολές να γράφει το τελικό 80-70 στη Βιτόρια.

Από 20 λάθη οι Πρωταθλητές Ευρώπης έναντι 18 και μόλις 33.3% (13/39) στα δίποντα, την ώρα που τα τρίποντα ήταν στο 40% (10/25). Οι Τζέιμς και Στρέλνιεκς είχαν από 17 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Χάκετ, άποντος σε 04:11 ο Κώστας Κουφός. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα, εκτός έδρας, μετά από εκείνη στο ”Astroballe”.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70