Παναθηναϊκός, νίκησε με 80-73 την Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ, στην πρώτη μέρα του 5ο τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στο κοινό του στην περίοδο 2023/24.

Αφήνοντας πολλές υποσχέσεις, που έχουν αρχίσει άλλωστε από τις μεταγραφές που έγιναν το καλοκαίρι και την ολική αλλαγή, ο Παναθηναϊκός έδειξε καλά στοιχεία, απέναντι σε μια δυνατή ομάδα, όπως η Μπάγερν, αλλά ασφαλώς, είναι πολύ νωρίς για να διαβάσετε κάπου τη λέξη “έτοιμος”!

Είχε πολλές λύσεις, έχει άλλωστε πολλούς ποιοτικούς παίκτες που θα μπορούν να του δίνουν κάθε βράδι κι άλλον πρωταγωνιστή και με κορυφαίους τον Ματίας Λεσόρ αλλά και τον Κάιλ Γκάι, πέτυχε τη νίκη.

Την Κυριακή στον τελικό, ο Παναθηναϊκός θα παίξει στις 20:00 με την πρώην ομάδα του Εργκίν Αταμάν,  Εφές που νίκησε με 81-79 την Παρτιζάν Βελιγραδίου, ενώ στον μικρό τελικό που αρχίζει στις 17:00 η θα παίξει η Μπάγερν με τους Σέρβους.

Ήταν η πρώτη εμφάνιση του νέου Παναθηναϊκού μπροστά στο κοινό του και με τόσα νέα πρόσωπα, ήταν διάχυτος ο ενθουσιασμός των φιλάθλων που αποθέωσαν τα νέα αποκτήματα της ομάδας τους.

Εκείνοι τους αντάμειψαν με ένα απίθανο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 28-13 και την Μπάγερν, να μοιάζει σαστισμένη.

Οι παίκτες του Αταμάν είχαν στην Α’ περίοδο 7/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 2/2 βολές σε μια όμορφη παράσταση.

Δείτε το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο των “πράσινων”:

Η Μπάγερν έδειξε ότι το “φαινόμενο-Λάσο” θα της αλλάξει ταχύτητα φέτος. Αρκετά ανανεωμένη, με καλό υλικό, αλλά και με την καθοδήγηση του Βάσκου, η γερμανική ομάδα θα επανέλθει πιο δυνατή στη EuroLeague της νέας περιόδου και με αξιώσεις!

Συνήλθε γρήγορα, έπαιξε με μυαλό, κατέβασε τον ρυθμό του αγώνα, πήγε στο σετ παιχνίδι και ψαλίδισε σύντομα τη διαφορά.

Ειδικά με τον Κάρσεν Έντουαρντς, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους στη Β’ περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει απάντηση στο μαρκάρισμά του.

Κάρσεν Έντουαρντς

Για αυτό το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με διαφορά μόλις έξι πόντων, 43-37.

Ο Αταμάν έκανε πολλές δοκιμές, βρισκόμαστε άλλωστε στην περίοδο προετοιμασίας των ομάδων κι οι προπονητές θέλουν να δουν όσο το δυνατόν περισσότερα πριν αρχίσουν τα επίσημα.

Άλλωστε κι οι αγώνες του 5ου Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος, αποτελούν για τον Παναθηναϊκό το τελικό του τεστ, πριν διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν σε μια εβδομάδα στη Ρόδο, όπου διεξάγεται το Super Cup της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε μετά το πρώτο δεκάλεπτο τα ίδια ποσοστά, υπήρχαν στιγμές που δυσκολεύτηκε να βρει σκορ, φρόντισε όμως να περιορίσει κατά το δυνατόν την παραγωγικότητα των Γερμανών, που είχαν ισοφαρίσει κιόλας 46-36 στη Γ’ περίοδο.

Ειδικά στην τέταρτη περίοδο, τους κράτησε 4,5 λεπτά άποντους κι από το 61-58 των 30 λεπτών αγώνων, έφτασε πάλι σε διψήφιο προβάδισμα, 69-58 με τρομερό κάρφωμα του  Λεσόρ.

Όμως η Μπάγερν επέστρεψε, δημιούργησε προϋποθέσεις και μείωσε αισθητά φτάνοντας σε απόσταση ενός σουτ, 74-72!

Ο Κάιλ Γκάι που έδωσε πολλές λύσεις, πέτυχε καθοριστικό τρίποντο στα 61 δευτερόλεπτα για το τέλος και το +5 (77-72). Και στην αμέσως επόμενη επίθεση της ελληνικής ομάδας, ο Ματίας Λεσόρ έκανε το 79-72 με 40 δεύτερα στο ρολόι.

Ο αγώνας είχε κριθεί και ολοκληρώθηκε με 80-73 και το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων που ευελπιστούν ότι η παρένθεση έκλεισε και πώς από τη νέα σεζόν θα βλέπουν και πάλι τον Παναθηναϊκό που πάντα ήταν πρωταγωνιστής!

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Αταμάν) Καλαϊτζάκης 3, Γκάι 13 (3/8 τριπ.), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 10 (1), Σλούκας 3 (1 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασ.), Παπαπέτρου 6, Γκραντ 11 (6 ασ.), Λεσόρ, Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 8 (5 ριμπ.), Μήτογλου 10 (6 ριμπ.), Μαντζούκας-.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: (Λάσο) Γουάιλερ Μπαμπ 5 (1), Φρανσίσκο 6 (5 ριμπ., 6 ασ.), Έντουαρντς 22 (6/7 διπ., 3/7 τριπ.), Βάιντμαν 2, Μπονγκά 12 (2), Μπολμάρο 8, Ομπστ 2, Βάιμπεργκ 2, Χάρις 4, Μπράνκοβιτς 4, Μπούκερ 6 (11 ριμπ.)