Ο Προμηθέας Πάτρας ηττήθηκε στο “Δ.Τόφαλος” από τη Χάποελ Χολόν με 93-92 κι έχασε την ευκαιρία να πάρει από απόψε την πρόκριση στους “8” του Basketball Champions League.

Τουλάχιστον κράτησε τη διαφορά της νίκης του (+9) στον πρώτο αγώνα, κι αν νικήσει την τελευταία αγωνιστική της φάσης των “16” στην ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια προκρίνεται.

Εάν χάσει, θα προκριθεί μόνο εάν χάσει και η Χάποελ Χολόν στην Ουγγαρία, από την πρωτοπόρο του ομίλου Μούρθια.

Αποκλείεται σε ενδεχόμενο ήττας του από την ΑΕΚ και νίκη των Ισραηλινών επί των Ισπανών στην τελευταία αγωνιστική.

Υπάρχει και ενδεχόμενο τριπλής ισοβαθμίας, στην οποία όμως θα παίξει ρόλο το τελικό αποτέλεσμα του Χολόν-Μούρθια.

Εάν νικήσει την ΑΕΚ ο Προμηθέας, αποκλείεται σε ένα ακραίο σενάριο τριπλής ισοβαθμίας, κι αυτό είναι να νικήσει η Χάποελ με 25 πόντους (ακριβώς) τη Μούρθια κι ο Προμηθέας να νικήσει με διαφορά μικρότερη των 14 πόντων την ΑΕΚ.

Αν και βρέθηκε να χάνει έως και με 16 πόντους διαφοράς, ο Προμηθέας έκανε εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο με κοντό σχήμα, πέτυχε 33 πόντους κι έφτασε μια ανάσα από τη νίκη, αλλά στην τελευταία επίθεση, ο Χάντερ Χέιλ, που ήταν σε πολύ κακή βραδιά, έκανε λάθος πάσα στον Κόνιαρη κι η Χάποελ έκλεψε.

Οι Ισραηλινοί είχαν 14/25 τρίποντα, τα 12/19 έως τα 30” κι έβαλαν το τελευταίο στο 93-90 κι αφού ο τρομερός Άντονι Κάουαν είχε ισοφαρίσει στους 90 πόντους.

Ο Άντονι Κάουαν τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους-8 ασίστ, πετυχαίνοντας 17 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Ο Καμ Ρέινολντς είχε άλλους 19 πόντους για τον Προμηθέα.

Η ελληνική ομάδα είχε καλή εικόνα στην Α’ περίοδο, πέρασε στην μπάλα στη ρακέτα και με εξαίρεση λίγα λάθη, έδειχνε να βάζει τις βάσεις της.

Με Κάουαν και Στέφενς, προηγήθηκε με 24-18, πριν από το 24-21 των 10 λεπτών, όμως ακολούθησε ένα πολύ κακό β’ δεκάλεπτο.

Η αφετηρία ήταν τα λάθη, τα οποία επέφεραν νευρικότητα κι αυτή με τη σειρά της, λάθος επιλογές.

Η Χάποελ που είχε 2/2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, άρχισε το Β’ με 4/5 για το 25-33 και έκανε επιμέρους 3-19 σε 5,5 λεπτά όταν προηγήθηκε 40-27.

Πλέον οι Ισραηλινοί είχαν βρει ρυθμό κι αυτοπεποίθηση, κι έκλεισαν με 26-10 το δεκάλεπτο για το προβάδισμα 47-34.

Όσο κι αν ο Προμηθέας βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο υποψιασμένος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν μα εξαιρετικά ποσοστά στο μακρινό τους σουτ, καθώς είχαν 5/7 στην Γ’ περίοδο και συντήρησαν το προβάδισμά τους, στο 73-59.

Προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου “έσπασε το ρόδι” κι ο Χάντερ Χέιλ με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι μετά από 27 λεπτά αγώνα, κι ενώ είχαν προηγηθεί 0/4 τρίποντα, 0/1 δίποντο.

Ο Προμηθέας πίεσε πιο πολύ στην τελευταία περίοδο, προσπάθησε να διαχειριστεί τον εκνευρισμό που προκαλούσαν σε παίκτες και φιλάθλους ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις κι όταν βρήκε και δύο-τρία μακρινά σουτ μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Με πιο κοντό σχήμα, τον Ρέινολντς στο “4” είχε περισσότερη ταχύτητα στο παιχνίδι του, πιο πολλούς σουτέρ κι επιτέλους βρήκε καλά σουτ από μακριά, κόντρα στα 7/27 τρίποντα των 30 πρώτων λεπτών.

Μείωσε με το καλάθι του Κόνιαρη στο 68-75, ενώ ο Κάουαν είχε αναλάβει για τα καλά πλέον το ρόλο του σκόρερ έχοντας 11 από τους 17 πόντους της ομάδας του στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου.

O Kόνιαρης μείωσε στους 6 (81-87) αλλά στην επόμενη επίθεση ο Χέιλ έχασε την μπάλα και οι Ισραηλινοί σκόραραν και πήρε κι έναν πόντο από βολή τεχνικής ποινής στον Παπαθεοδώρου που ξέσπασε για δύο συνεχείς φάσεις κι ειδικά ένα φάουλ στον Κάουαν, μετά από ριμπάουντ και πριν το λάθος του Χέιλ.

Ο “καυτός” Κάουαν μείωσε στο 84-90 με 100 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Ο Χέρβεϊ της Χολόν έχασε τρίποντο και τιμωρήθηκε με “Τ” για floping με τον Χέιλ να μειώνει στο 85-90 στα 1:19.

Από ασίστ του Κάουαν ο Ρέινολντς ευστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, το 7ο του Προμηθέα στο Δ’ δεκάλεπτο (σε 9 προσπάθειες!) για το 88-90 με 1:10 κι ο Κάουαν ισοφάρισε με ζευγάρι βολών στα 43” σε 90-90!

Ο Κρόφορντ της Χάποελ, “απάντησε” με τρίποντο για το 90-93 στα 36”, ο Κάουαν μείωσε 91-93 με 1/2 βολές κι ακολούθησαν βήματα του ΜακΚολ. Ο Κόφι κέρδισε φάουλ στα 10” όμως έχασε την πρώτη βολή (92-93), αλλά οι Ισραηλινοί έκαναν ένα ακόμα “δώρο” με λάθος στην επαναφορά και τα τελευταία 9 δεύτερα του αγώνα στα χέρια του Προμηθέα!

Όμως ο Χέιλ έκανε λάθος πάσα στον Κόνιαρη, η ελληνική ομάδα έχασε την κατοχή και την ευκαιρία να αρπάξει στο τέλος μια νίκη που θα ισοδυναμούσε με πρόκριση!