Την πρώτη της νίκη στη EuroLeague 2022-23 πέτυχε την Πέμπτη η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε στη Γερμανία, με 81-78 της Εφές.

Μετά από πέντε ήττες στις ισάριθμες, πρώτες αγωνιστικές της διοργάνωσης, κι ενώ δεν υπήρχε άλλη ομάδα δίχως νίκη, η Μπάγερν “έσπασε το ρόδι” και μάλιστα απέναντι στην back to back Πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές.

Η ομάδα του Τρινκιέρι βρέθηκε στο +6, 80-74, με 2,5 λεπτά για το τέλος, όμως η Εφές μείωσε στο 80-78. Ο Κάσιους Γουίνστον έκανε το 81-78 με 1/2 βολές στα 25” κι η τουρκική ομάδα έκανε τρεις απόπειρες να ισοφαρίσει, αλλά τα ισάριθμα τρίποντα που επιχείρησαν Κλάιμπερν και Μίτσιτς δεν βρήκαν στόχο.

Δείτε ένα κάρφωμα του Πολ Τσίπσερ στο πρώτο ημίχρονο:

Ο αγώνας ήταν κλειστός σε όλη του τη διάρκεια, η Εφές έδειχνε να είναι πιο αποφασιστική, πλην όμως, στο δεύτερο μισό η Μπάγερν αντέδρασε.

Με πλουραλισμό στην επίθεση, άνοιξε την παραγωγικότητά της, προσπέρασε και κράτησε σταθερά στο τέλος το προβάδισμά της.

Δείτε μια ασίστ του Βλάντιμιρ Λούτσιτς:

Ο Κάσιους Γουίνστον είχε 16 πόντους-7 ασίστ για τους νικητές, ο Άιζακ Μπόνγκα 12 πόντους-8 ριμπάουντ, ενώ 10 πέτυχε ο Χάρις και από 9 Λούτσιτς και Γουάιλερ Μπαμπ.

Για την Εφές, ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 24 πόντους, τους 17 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ 21 πέτυχε ο Γουίλ Κλάιμπερν και 11 ο Ζίζιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-39, 62-61, 81-78

EuroLeague 2022/23: Βαθμολογία

EuroLeague 2022/23: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2022-23: Οι μεταγραφικές κινήσεις των 18 ομάδων