Το Περιστέρι bwin νίκησε την Τετάρτη τον ΠΑΟΚ mateco με 81-64 στο PAOK Sports Arena και προηγείται με 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη νίκησε για 5η φορά φέτος, σε ισάριθμους αγώνες τον ΠΑΟΚ, μετά το 2/2 στην κανονική περίοδο και τη νίκη στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει το Σάββατο (10/6, 19:15) στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, του Περιστερίου.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης με τον Μάρκους Ντένμον πέτυχαν από 17 πόντους, ο Μίρο Μπίλαν έκανε ένα ακόμα double double με 14 πόντους-13 ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά, ενώ ο Φρανσίσκο είχε 13 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ.

Μόνο ο Φράνκε ήταν διψήφιος για τους γηπεδούχους -που είχαν 4/19 τρίποντα- με 16 πόντους. O ΠΑΟΚ πέτυχε 24 πόντους στο Α’ δεκάλεπτο, και 40 στα τρία επόμενα.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Πέτζα Στογιάκοβιτς, πλάι στον Γιάννη Γιανούλη, ενώ στο PAOK Sports Arena ήταν κι ο γιος του, Αντρέι.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να κερδίζει σε δύναμη το Περιστέρι στη ρακέτα, μην επιτρέποντας στον Μπίλαν να σκοράρει στο πρώτο δεκάλεπτο.

Και με τον Κακλαμανάκη να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους σε μόλις 4:45 συμμετοχής, προηγήθηκε με εννέα πόντους διαφοράς,  24-15, πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος με 24-17.

Δείτε τη δράση του Κακλαμανάκη:

Οι παίκτες του Τακιανού διατήρησαν τη διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο του της Β’ περιόδου, έφτασαν στο 30-23, όμως εκεί, άλλαξε εντυπωσιακά η εικόνα.

Στα επόμενα 4:30 το Περιστέρι έκανε ένα απίθανο, 18-2 επιμέρους σκορ, έχασε μόλις 2 ριμπάουντ σε όλο το δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 41-32, πριν ολοκληρωθεί το 20άλεπτο στο υπέρ του, 41-33.

Ντένμον, Μωραΐτης και ο Μπίλαν έκαναν τη διαφορά σε αυτό το διάστημα στην επίθεση, με τον Φρανσίσκο, να βάζει τη δική του “πινελιά”, οργανωτικά.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Τζέιλεν Ράιλι έκανε εμφανή την παρουσία του, καθώς στο πρώτο μέρος δεν θύμισε τον καλό του εαυτό, επηρεασμένος κι από ένα οικογενειακό ζήτημα που τον απασχολεί.

Μαζί με τον Χρήστο Σαλούστρο έβαλαν πάλι την ομάδα τους στη διεκδίκηση της νίκης, πλησιάζοντας έως τους τρεις πόντους.

Τόσο ο Σαλούστρος, όμως όσο και ο Σάιμπερτ, δεν ήταν 100% καλά, έπρεπε να βγουν από το παρκέ διότι έρχονταν από προβλήματα τραυματισμών και εκεί, ουσιαστικά έπαψε το ανταγωνιστικό πρόσωπο του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι αφενός μεν δεν είχαμ τη διάρκεια, αφετέρου δεν έχουν και το βάθος που έχει το Περιστέρι,  το οποίο ήταν πιο φρέσκο και μπορούσε να τρέξει όποτε του δινόταν η ευκαιρία, για το εύκολο καλάθι.

Αυτό επέφερε και τη σχετική απογοήτευση στις τάξεις των γηπεδούχων, που έδειχναν σιγά-σιγά να αφήνουν τον αγώνα, όσο το Περιστέρι ανέβαζε τον δείκτη της διαφοράς, που έφτασε και σε μέγιστες τιμές, στο +17 στο τελευταίο δίλεπτο (60-77), πριν από το τελικό 64-81.

Tα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81