Προμηθέας

Ο Προμηθέας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Μπαϊρόιτ με 95-83, το βράδυ της Τετάρτης (09/01), για τη 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, στην Πάτρα.

Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε κάπως νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο και έδωσε τη δυνατότητα στην Μπαϊρόιτ να κυνηγήσει τον αγώνα. Οι δύο ομάδες μέχρι το τρίτο λεπτό ήταν πολύ κοντά (9-9), αλλά ο Προμηθέας Πάτρας από αυτό το σημείο και μετά άλλαξε εικόνα.

Πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους (28-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -5 (28-23).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Μάκη Γιατρά, μπήκε με ένταση και ανέβασε τη διαφορά άμεσα στο +8 (31-23). Ωστόσο, οι Γερμανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν αρχικά και στα τελευταία 57 δευτερόλεπτα πέρασαν μπροστά με 42-41.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στον Προμηθέα Πάτρας, καθώς με δικό του τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 44-42 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν του Προμηθέα Πάτρας, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν με… άγριες διαθέσεις και θέλησαν να δείξουν στην Μπαϊρόιτ ότι κουμάντο θα κάνουν εκείνοι.Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε μία ελεγχόμενη κατάσταση και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στον αγώνα.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να είναι μπροστά με 8 πόντους (71-63) και στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν τον αγώνα, από ντέρμπι σε γιορτή.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πάτησε γκάζι προς το τέλος του παιχνιδιού, με πρωταγωνιστή τον Ρίον Μπράουν (31 πόντοι, 12/14 διπ., 2/5 τριπ.) και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 95-83.

Πλέον ο Προμηθέας Πάτρας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-3 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου, ενώ η Μπαϊρόιτ υποχώρησε στο 4-6.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 44-42, 71-63, 95-83