Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου

Με κορυφαίο τον Ιωάννη Παπαπέτρου και “διπλό” σε πόντους-ασίστ τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε με 77-67 την Μπάγερν Μονάχου το βράδυ της Τετάρτης (09/01) στο ΟΑΚΑ κι έκανε άλμα οκτάδας!

Παρά τις απουσίες των Λάνγφορντ-Αντετοκούνμπο, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε δύο παίκτες γύρω από τους οποίους χτίστηκε η όγδοη φετινή της νίκη στη διοργάνωση και παρά τα λιγοστά της τρίποντα (3/15) είχε συνέπεια και υψηλότατα ποσοστά μέσα από τη ρακέτα διασφαλίζοντας μια υπερπολύτιμη νίκη.

Με έμφαση στην άμυνα που του έδωσε δυνατότητα να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Νικ Καλάθη να αρχίζει τον αγώνα ορεξάτος, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 10-9 σε 19-9 με 1:45 για την πρώτη περίοδο.

Και με το πρώτο τρίποντο έπειτα από πέντε άστοχες προσπάθειες, από τα χέρια του “ζεστού” Ιωάννη Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός είχε κάνει double score από το δεκάλεπτο, 22-11.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι της, ο Γουίλιαμς πήρε πιο πολλές προσπάθειες και μαζί με τον Κόπονεν τράβηξαν την “πράσινη” άμυνα πιο ψηλά όταν ευστόχησαν στα πρώτα τους τρίποντα.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου όμως συνέχισε όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Λοτζέσκι μπήκε στην εξίσωση ως απειλή και με 16/23 δίποντα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 43-32 στο ημίχρονο, έχοντας πάρει δε, τα 5 ριμπάουντ από τις 12 άστοχες προσπάθειές του στην επίθεση!

Σε αυτό το κομμάτι διορθώθηκε η Μπάγερν Μονάχου στην τρίτη περίοδο, κερδίζοντας μάλιστα και αρκετά επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό πλέον να αρχίσει να νιώθει πιο έντονα τους Γερμανούς. Ειδικά με το κρεσέντο του Λούτσιτς που ήταν άποντος στο ημίχρονο αλλά πέτυχε επτά μαζεμένους πόντους.

Η διαφορά κυμάνθηκε σε μονοψήφια επίπεδα στην τρίτη περίοδο με εξαίρεση το 55-45, αλλά με επιμονή στις επιθέσεις κοντά στο καλάθι, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο κράτησαν ψηλά τα ποσοστά τους και πήγαν για την τελευταία περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων, 59-50.

Ο Παπαπέτρου με τον Νικ Καλάθη διατήρησαν την απόδοσή τους στο ψηλότερο επίπεδο και ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στην Μπάγερν να πιστέψει σε τίποτα περισσότερο.

Ο Καλάθης έκανε double double με 14 πόντους και 11 ασίστ ενώ είχε επίσης 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 34:20 συμμετοχής, ενώ ο Παπαπέτρου έκανε ρεκόρ καριέρας με 18 πόντους, άγγιξε το double double έχοντας οκτώ ριμπάουντ, έκανε καλή δουλειά στην άμυνα κι έμεινε στο παρκέ 36:45!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 77-67 δίχως άγχος, μολονότι πέτυχε μόλις τρία τρίποντα, κι αγωνίστηκε δίχως του Λάνγκφορντ-Αντετοκούνμπο, πάτησε ξανά στην οκτάδα και μπορεί να ελπίζει στην βαθμολογική του άνοδο στη συνέχεια με την επιστροφή των τραυματιών και την προσθήκη του Σον Κιλπάτρικ που έρχεται να δώσει λύσεις.

Ειδικά τώρα που το πρόγραμμά του δυσκολεύει, καθώς ακολουθούν τρεις εκτός έδρας αγώνες, με πρώτο την Μπαρτσελόνα την Παρασκευή και συνολικά επτά εκτός έδρας αγώνες στα επόμενα εννέα παιχνίδια του!

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67.