Εξ… αναβολής “βόμβα” έριξε ο Ερυθρός Αστέρας τη Δευτέρα (18/01) στη Μαδρίτη, με τη νίκη του 79-77 επί της Ρεάλ στον αγώνα της 19ης αγωνιστικής της Euroleague!

Σε μια απόδειξη ότι σε αυτή τη διοργάνωση, ο οποιοσδήποτε μπορεί να νικήσει, οπουδήποτε, ο Ερυθρός Αστέρας ήρθε με ένα από τα χειρότερα ρεκόρ στη Euroleague (6-13) για να νικήσει την ομάδα με το τρίτο καλύτερο ρεκόρ (13-6) Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε ικανός να νικήσει πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού προηγήθηκε και με 12 πόντους διαφοράς, 70-58.

Η πίεση της Ρεάλ Μαδρίτης και τα σουτ ποιοτικών της παικτών, όπως ο Ρούντι, ο Κάρολ ή ο Τέιλορ, τη βοήθησαν να μειώσει στο τέλος και να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο Λαπροβίτολα μείωσε με δύο βολές σε 77-78 στα 6 δεύτερα, έπειτα από ένα φάουλ που έμοιαζε με… δώρο.

Ο Κίνο Κολόμ έκανε με 1/2 βολές το 77-79 και στο τέλος, ο Τζέισι Κάρολ έχασε το σουτ της ισοφάρισης από τα πλάγια, περίπου στα 4 μέτρα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση!

Ο Όγκνιεν Ντόμπριτς

Οι δύο ομάδες είχαν να παίξουν στη Μαδρίτη από τον Δεκέμβριο του 2017, όταν είχε νικήσει πάλι ο Ερυθρός Αστέρας! Τότε ήταν με 87-83!

Ο Κόρεϊ Γουόλντεν ήταν πρώτος σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα που έπαιξε πάλι χωρίς τον Λόιντ.

Ο Γουόλντεν, όμως, πέτυχε 16 από τους 18 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ομάδα του Ράντονιτς προηγήθηκε με 45-40.

Ο Όγκνιεν Ντόμπριτς πέτυχε 13 πόντους και είχε μεγάλη συμβολή στη νίκη, ειδικά στο δεύτερο μισό, ενώ από 8 πόντους για τους νικητές πέτυχαν οι Κίνο Κολόμ, Τζόνι Ο’Μπράιαντ.

Η Ρεάλ έπαιξε χωρίς τον Γιουλ, είχε χαμηλά ποσοστά ειδικά στην αντίπαλη ρακέτα και έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε 11 πόντους και από 10 οι Λαπροβίτολα (με 10 ασίστ), Ντεκ, Τόμπκινς και Τέιλορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79