Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία αγχωτική και πολύ δύσκολη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 82-76, στην 23η αγωνιστική της Euroleague, σημειώνοντας την έκτη σερί της νίκη.

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, η Αρμάνι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, η οποία ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (16-24).

Η συνέχεια ήταν η ίδια με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να συνεχίζει να πιέζει στην άμυνα της, κάτι που της έδωσε ώθηση στην επίθεση. Με τον Κέι Σι Ρίβερς να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο η ανάπαυλα βρήκε τη ρωσική ομάδα μπροστά στο σκορ με 9 πόντους (35-44), με την Αρμάνι να ψάχνει απεγνωσμένα μία αντίδραση.

Αυτή τελικά ήρθε με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, καθώς με τον Πάντερ η Αρμάνι βρήκε καλάθια και κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά, στους τρεις πόντους (56-59) στο τέλος της περιόδου.

Τελικά η ανατροπή ολοκληρώθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν ο Μίτσοβ με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 74-73.

Ωστόσο, η ιταλική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί. Αρχικά ο Πάντερ (14 π.) και στη συνέχεια ο Ντιλέινι (12 π.) ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (80-73), 34 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης, η Ζενίτ δεν μπόρεσε να κάνει ανατροπή στην… ανατροπή της Αρμάνι και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 82-76 και ανέβηκαν στο 15-7, ενώ η ρωσική ομάδα υποχώρησε στο 13-8, έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα, το ένα εκ των οποίων με την Αρμάνι στη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-44, 56-59, 82-76