ΛεΝτέι

Μια καλή προπόνηση για το ντέρμπι της Πέμπτης με την Εφές στη Euroleague έκανε το απόγευμα της Κυριακής (09/12) στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 84-60 του Ρεθύμνου, στην 8η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντέιβιντ Μπλατ είχε την ευκαιρία να τεστάρει πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις, ενώ όπως αναμενόταν εκμεταλλεύτηκε τον αγώνα ώστε να δώσει ανάσες σε βασικά στελέχη του και κυρίως τον Βασίλη Σπανούλη και τον Γιάνις Τίμα οι οποίοι έμειναν εκτός 12άδας.

Άλλωστε την μεθεπόμενη εβδομάδα υπάρχουν δύο αγώνες στο πρόγραμμα της Euroleague κι όπως η πλειονότητα των ομάδων της διοργάνωσεις… προσέχουν για να έχουν.

Το σημαντικό για τον Ολυμπιακό είναι πως βρήκε την ευκαιρία να δώσει λεπτά συμμετοχής στον Αξέλ Τουπάν ώστε να βρει το ρυθμό του έπειτα από περίπου 20 μέρες απουσίας λόγω του τραυματισμού του, ενώ πήρε χρόνο και ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Γουίλιαμς-Γκος

Το Ρέθυμνο ήταν ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο (27-20) χάρη στη δράση του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τέτοια που τόσο μικρή διαφορά δεν θα μπορούσε να διατηρηθεί για περισσότερη ώρα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 49-35 στο ημίχρονο με 10 πόντους του Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος (όλους στην α’ περίοδο) και με σκορ από Στρέλνιεκς-Πρίντεζη.

Από την άλλη το Ρέθυμνο του Βαγγέλη Ζιάγκου που προερχόταν από την πρώτη νίκη της χρονιάς επί του Χολαργού, είχε κεφάτο τον Ανδρέα Χριστοδούλου και δούλεψε με τη σειρά του ώστε να βρίσκεται σε μεγάλο βαθμό ετοιμότητας στα ματς που θα μπορεί να χτυπήσει ώστε να παλέψει για την παραμονή του στην κατηγορία.

Στα τελευταία 3:30 πάτησε ξανά παρκέ και ο Δημήτρης Αγραβάνης ο οποίος σιγά-σιγά παίρνει και περισσότερο χρόνο έπειτα από την πολύμηνη απουσία του.

Στα περίεργα του αγώνα, η ένταση μεταξύ Νίκολα Μιλουτίνοβ-Ανδρέα Γλυνιαδάκη στην τελευταία περίοδο για τα μαρκαρίσματα του Χανιώτη στο Σέρβο, που προκάλεσαν και την αντίδραση του κοινού προς τους διαιτητές.