Ο κόουτς του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, ήταν απογοητευμένος μετά την ήττα από τη Βαλένθια με 91-92 στο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Μαυροβούνιος τεχνικός των “πρασίνων” είπε στη flash interview μετά τον αγώνα:

“Συγχαρητήρια στη Βαλένθια. Χάσαμε μια βολή στο τέλος, έβαλαν ένα τρίποντο και κέρδισαν. Αυτό ήταν”.

Λίγο αργότερα στη συνέντευξη Τύπου είπε:

“Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά στην επίθεση. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο δεν είχαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην άμυνα και κάναμε λάθη. Έπρεπε να παίξουμε καλύτερη άμυνα. Στο τέλος αστοχήσαμε σε 2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, δεχθήκαμε το τρίποντο και έτσι η Βαλένθια νίκησε”.

Όσον αφορά την τελευταία άμυνα της ομάδας του, ήταν ξεκάθαρος:Επιλέξαμε να παίξουμε άμυνα και να μην κάνουμε φάουλ. Γίνεται συνέχεια η συζήτηση όσον αφορά τις τελευταίες φάσεις και το αν πρέπει να γίνεται φάουλ ή όχι. Ο Λι έπαιξε περίπου 40 λεπτά, ο Μπέικον δεν ήταν στην καλύτερη κατάστασή του, ενώ είχαμε και δυο νέους παίκτες σε αυτό το ματς. Οπότε αποφασίσαμε να παίξουμε άμυνα”.

Για τους παίκτες που χρησιμοποίησε στην τελευταία φάση είπε:Πιστεύαμε ότι στην άμυνα με αλλαγές θα ήταν εκείνοι που οι καλύτεροι στο παρκέ”.

Αναφορικά τα προβλήματα της ομάδας του ενόψει του Final 8 του Κυπέλλου:Είναι δύσκολο να πω τώρα γιατί πρέπει να δούμε. Ο Γουόλτερς είναι στο νοσοκομείο, ο Πονίτκα δεν έχει κάνει προπονήσεις, ενώ θα δούμε και την κατάσταση με τον Γκουντάιτις γιατί θα κάνει μαγνητική”.

Ο Λιθουανός σέντερ τραυματίστηκε 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Όπως ενημέρωσε ο Παναθηναϊκός, ο Γκουντάιτις υπέστη ρήξη στον εκτείνοντα τένοντα στο μικρό δάκτυλο του αριστερού του χεριού. Το Σάββατο (11/2) θα κάνει εξετάσεις μήπως έχει και κάτι οστικό.

Τέλος σε ερώτηση σχετικά με το αν ήταν η πιο οδυνηρή ήττα φέτος, ο Ράντονιτς είπε:Όχι”.