Το εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε το θεμέλιο λίθο στη νίκη (75-71) της Ρεάλ επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία, για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Μια νίκη ωστόσο που δεν φάνηκε να χάρηκαν οι Μαδριλένοι, εξαιτίας του τραυματισμού του Γουόλτερ Ταβάρες στα 28 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη κι ενώ όλα είχαν κριθεί. Ο σέντερ της «Βασίλισσας» σε άμυνα πάνω στον Ντε Κολό έπεσε στο παρκέ κρατώντας τον αστράγαλο του. Λίγα λεπτά μετά αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια και η αγωνία κορυφώνεται για την ομάδα του Τσους Ματέο.

Οι Μαδριλένοι πλέον έχουν 18-7 και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας της διοργάνωσης, ενώ οι Γάλλοι έχουν 8-18 και βρίσκονται στην προτελευταία θέση.

Ο Φαμπιάν Κοζέρ με 14 πόντους έκανε πολύ καλή δουλειά για τη Ρεάλκ στο δεύτερο κυρίως μέρος, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Γουίλιαμς-Γκος με 13 πόντους, ο Γκάμπριελ Ντεκ με 12 και ο Ντζάναν Μούσα με 11 πόντους.

Από τη Γαλλική ομάδα ο Νάντο Ντε Κολό και ο Μάθιους είχαν από 13 πόντους και ο Γιουσούφα Φαλ 10.

Η Ρεάλ μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και μπόρεσε να το ελέγξει άμεσα (10-20 στο 10’) με τον Γουόλτερ Ταβάρες να κυριαρχεί στη ρακέτα (είχε 2 τάπες στο πρώτο 20λεπτο) και τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να δίνει λύσεις περιφερειακά.

Η Βιλερμπάν ήταν άστοχη και αυτό το αξιοποίησε η «βασίλισσα» ανοίγωντας τη διαφορά στο δεύτερο 10λεπτο και πήγε στα αποδυτήρια μ’ ένα +15 (32-47 στο 20’).

Ο Ντζάναν Μούσα αποτέλεσε τον παίκτη που συμπλήρωσε στην περιφέρεια τον Γουίλιαμς-Γκος και με πολύ υψηλά ποσοστά στα σουτ δυο πόντων (13/21, 61.9%) και στα τρίποντα (5/11, 45.5%) ελέγχοντας παράλληλα τα ριμπάουντ (20 έναντι 14 των Γάλλων) διατήρησε μια απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλο.

Την ίδια στιγμή η Βιλερμπάν ήταν απελπιστικά άστοχη στα τρίποντα (1/12, 8.3%) και αυτό εξηγεί με τον καλύτερο τρόπο την μεγάλη διαφορά στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νάντο ΝτεΚολό είχε περιοριστεί από τον Τσους Ματέο και τους παίκτες του και οι επιθετικές λύσεις έρχονταν με το… σταγονόμετρο για τους γηπεδούχους.

Προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκοντας λύσεις επιθετικά να πλησιάσουν, αλλά η Ρεάλ αντιδρούσε (54-63 στο 30’), καθώς ο Φαμπιάν Κοζέρ ήρθε από τον πάγκο και έδωσε εύκολους πόντους στους Μαδριλένους.

Με μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα οι Γάλλοι και λύσεις από το Νάντο ΝτεΚολό που «συνδέθηκε» με το καλάθι, αλλά και τους Μάθιους, Ομπασοχάν και Λάιτι πλησίασαν πολύ κοντά (64-68 στο 35’).

Εκεί, ο Γκάμπριελ Ντεκ με δυο προσωπικά καλάθια άνοιξε ξανά τη διαφορά (64-72 στο 36’) για τη Ρεάλ. Η Βιλερμπάν αντέδρασε με τον Ντι Μποστ που σκόραρε από τα 6.75 (67-72 στο 37.30’’).

Ήταν όμως, αργά, καθώς η Ρεάλ και οι παίκτες του Τσους Ματέο ήταν ψύχραιμοι και διατήρησαν τον έλεγχο φτάνοντας στη νίκη.

Το μόνο που μετρίασε τη χαρά για το «διπλό» ήταν ο τραυματισμός (στον αστράγαλο από σύγκρουση με τον Νάντο ΝτεΚολό) του Γουόλτερ Ταβάρες στα 28 δευτερόλεπτα πριν την λήξη που τον έστειλε στα αποδυτήρια υποβασταζόμενο.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75.