Πανιώνιος-Ολυμπιακός

Ευρεία νίκη με 101-65 επί του Πανιώνιου στο Κλειστό Π.Φαλήρου “Σοφία Μπεφόν”, πέτυχε την Κυριακή (24/03) ο Ολυμπιακός, για την 20ή αγωνιστική της Betshop Basket League.

Στον τελευταίο του αγώνα πριν από το καθοριστικό ραντεβού με τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, για μια θέση στα play offs, ο Ολυμπιακός έκανε την Κυριακή μια καλή προπόνηση, κέρδισε λίγη ηρεμία και οι παίκτες του είχαν την ευκαιρία να ξεσπάσουν αγωνιστικά απέναντι σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο, να ανακτήσουν δε και μέρος της αυτοπεποίθησής τους, έπειτα από μια σειρά άσχημων αποτελεσμάτων.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έδωσε στην αρχή την εντύπωση πως θα είναι πιο ανταγωνιστική αφού έχοντας 3/3 τρίποντα, έκλεισε στο -1 την πρώτη περίοδο, 19-20.

Προσπέρασε δε με 23-22 στις αρχές της β’ περιόδου, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα… άρχισε η κατηφόρα!

Σε 3,5 λεπτά ο Ολυμπιακός έκανε 14-4 για το 36-27 και με 14 πόντους του Γουίλιαμς Γκος το ημίχρονο έληξε με 47-37.

Δίχως τον Ντόρσεϊ -ουσιαστικά- και με τον πρώτο σκόρερ του Πρωταθλήματος, Ντέβιον Μπέρι, άσφαιρο από την άμυνα των αντιπάλων γκαρντ, ο Πανιώνιος δεν είχε τις γνώριμες λύσεις. Έτσι σε όλη τη Γ’ περίοδο πέτυχε όλους κι όλους 4 πόντους, κι είχε απολογισμό 2/16 σουτ! Ο Ολυμπιακός πήρε… σχεδόν όλα τα ριμπάουντ (13 από τα 14 στη ρακέτα του σε αυτό το διάστημα) κι άρχισε τον… διαγωνισμό τριπόντων.

Πρώτα έφτασε στο +26 στο 30:00, 67-41, προσπέρασε τους 30 στο 31:48 (75-45), κι έφτασε στους 40, 85-45 στο 34:44.

Ο Γουέμπερ με τον ΛεΝτέι έκαναν και τη φάση του αγώνα στο 33:00, όταν σε αιφνιδιασμό ο πρώτος πέταξε τη μπάλα στο ταμπλό για να έλθει ο ΛεΝτέι και να καρφώσει περνώντας… πάνω από τον Μπέρι!

Το καλό είναι πως στην τελευταία περίοδο, το παρκέ γέμισε νεαρούς παίκτες και των δύο ομάδων! Ο Φραγκιάς έριξε και στα 10 λεπτά τον Ιάσωνα Δημητρακόπουλο και 06:51 τον Χουγκάζ, ενώ ο Καμπερίδης έπαιξε επί 17 λεπτά!

Άλλωστε ο Πανιώνιος έχει το μυαλό του στον “τελικό” της επόμενης εβδομάδας με τον Κολοσσό Ρόδου και είχε τη δυνατότητα να ξεκουράσει τους ξένους του στο τέλος.

Κι ο Μπλατ, από την άλλη, έβαλε στο τέλος τους δύο εφήβους που συμπλήρωσαν τη 12άδα, τον Κολοβέρο και τον Ζευγαρά οι οποίοι μάλιστα σκόραραν τους τέσσερις τελευταίους πόντους της ομάδας τους, από δύο ο καθένας για να γράψουν το τελικό 101-65 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-47, 41-67, 65-101