Γκραν Κανάρια

Η Γκραν Κανάρια είχε ανάγκη να κλείσει με νίκη τον πρώτο γύρo της Eurroleague και τα κατάφερε, καθώς νίκησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-66, το βράδυ της Παρασκευής (28/12) στην Ισπανία για τη 15η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Σε ένα παιχνίδι που η Γκραν Κανάρια έδειξε από την αρχή ότι το ήθελε περισσότερο, οι δύο ομάδες μας προσέφεραν ένα πολύ ενδιαφέρον πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν διαφορά, καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους (12-4), αλλά η Ζαλγκίρις μείωσε στους 3 (20-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε με την ίδια ένταση και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Αρχικά μείωσε εκ νέου τη διαφορά και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 2 πόντους (24-22).

Αυτό δεν πτόησε την Γκραν Κανάρια, με την ομάδα του Βίκτορ Γκαρσία, να παίρνει άμεσα τα ηνία του αγώνα. Με καλάθι και φάουλ, ο Λουκ Φίσερ έβαλε μπροστά την Γκραν Κανάρια (25-24) και από αυτό το σημείο και μετά δεν κοίταξε πίσω.

Το 25-24, στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έγινε 36-26, με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και να μην δίνουν κάποιο περιθώριο στη Ζαλγκίρις Κάουνας να μπει και πάλι στον αγώνα.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, η Γκραν Κανάρια κατάφερε να επιβληθεί πλήρως, στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, επί της Ζαλγκίρις. Η διαφορά έφτασε σε δυσθεώρητα ύψη, καθώς η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (48-31), με 5:39 για τη λήξη του δεκάλεπτου.

Εκεί ήταν που ο διακόπτης γύρισε για τη Ζαλγκίρις Κάουνας και με επιμέρους 19-9 έκλεισε την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους (57-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο, η Γκραν Κανάρια συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 13 πόντους (65-52). Η Ζαλγκίρις αντέδρασε ξανά και στα 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα μείωσε στους 3 (69-66).

Ο Μπράντον Ντέιβις έκανε ένα κακό φάουλ μετά από άστοχο σουτ του Αρτούρας Μιλάνκις (13 πόντοι) και ουσιαστικά, σε αυτό το σημείο, τελείωσε ο αγώνας.

Με τον Χαβιέ Ραμπασέδα (15 πόντοι) να ευστοχεί στις τελευταίες δύο ελεύθερες βολές η Γκραν Κανάρια διαμόρφωσε το τελικό 73-66. Έτσι η ισπανική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-9, ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 7-8.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-26, 57-50, 73-66

ΓΚΑΡΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρσία): Όλιβερ 10 (2), Έρικσον 7 (1), Βένε 2, Μπάλβιν 12, Μπάεζ 5 (1), Πασέτσνικς 2, Πάουλι 4, Ραμπασεδά 15 (3/4 τριπ.), Στρόμπερι 6 (1), Φίσερ 6, Τιλί 4.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11, Γουόλτον 11, Γουόκαπ 2, Ουλέκας, Βένσκους, Μπιρούτις 8, Μιλάκνις 13 (3), Γουάιτ 6 (7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 9 (1), Ουλανόβας 2.