Η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν η θριαμβεύτρια του κλασικού ντέρμπι του πρωταθλήματος Λιθουανίας, καθώς το απόγευμα της Κυριακής (09/12) νίκησε στη Ζαλγκίριο Αρίνα τη Ρίτας Βίλνιους με 95-86.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε τη 12η νίκη της σε 13 αγώνες στην LKL πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού με πέντε λεπτά για τη λήξη είχε στείλει τη διαφορά στους 20 πόντους, 82-62!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-16 κι έτσι δεν επέτρεψε στη Ρίτας να ελπίζει μετά την καλή της β’ περίοδο όταν γύρισε από το 22-14 του δεκαλέπτου στο 41-38 του ημιχρόνου.

Πρώτοι σκόρερ της Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν οι Ουλανόβας (15π.), Γκριγκόνις (14π.), Ντέιβις (14π.) και Μιλάκνις (11π.).

Για τη Ρίτας που είναι τρίτη με ρεκόρ 9-4, ο Ντομινίκ Σάτον πέτυχε 25 πόντους με 9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα κι ο Εϊμάντας Μπέντζιους 20 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Δείτε εντυπωσιακές φωτογραφίες από τους φιλάθλους των δύο ομάδων στη Ζαλγκίριο Αρίνα!