Ο ΠΑΟΚ πήρε τη ρεβάνς από τη Λάρισα για την εντός έδρας ήττα του στον Α’ γύρο και νίκησε την Κυριακή, στην παράταση με 91-88 (κ.α. 78-78) για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Η Λάρισα προηγήθηκε με 86-80 στην παράταση, όπως ο ΠΑΟΚ είχε το καθαρό μυαλό να κλείσει τον αγώνα με 11-2 και να φτάσει το ρεκόρ του στο 7-7!

Ο νέος παίκτης του ΠΑΟΚ, Τζος Κάρτερ (κεντρική φωτογραφία) έκανε καταπληκτικό ντεμπούτο με 17 πόντους, από 8/9 βολές, 3/5 τρίποντα, ενώ οι άλλοι τρεις Αμερικανοί του ΠΑΟΚ, Τέρνερ (18π.), Λοβ (14π., 5 ασίστ), Γκρίφιν (13π.-11 ασίστ!) συνέβαλαν στο διπλό!

allstarbasket.grΓια τη Λάρισα, ο Τζέρι Σμιθ πέτυχε 27 πόντους!

Το κακό για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είναι πώς για μια ακόμα φορά, υστέρησε στο σκορ μέσα στη ρακέτα, από όπου πήρε μόλις 20 πόντους, έναντι 38 του ΠΑΟΚ!

Κι όσο έμπαιναν τα τρίποντα (10/19 στο ημίχρονο) η Λάρισα ήταν μπροστά στο σκορ, μάλιστα προηγήθηκε 26-14 στο δεκάλεπτο, αλλά τα μακρινά σουτ δεν αρκούν σε διάρκεια 40άλεπτου!

Ο Μπράντον Ρας πέτυχε 13 από τους 16 πόντους του στην Α’ περίοδο.

Από την άλλη πλευρά, ο Κάρτερ, έμοιαζε σαν να παίζει… χρόνια στον ΠΑΟΚ!

Από την αρχή αποτέλεσε τη βάση του στην επίθεση, κέρδιζε φάουλ σκόραρε από μακριά και σιγά =σιγά ο Γκρίφιν με τον Τέρνερ άρχισαν να βάζουν το δικό τους λιθαράκι!

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον αγώνα, όμως δεν κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ, λόγω του Τζέρι Σμιθ.

Ο πολύπειρος Αμερικανός κράτησε ζωντανή τη Λάρισα κι ήταν εκείνος που ισοφάρισε με τρίποντο 78-78 στα 26 δευτερόλεπτα.

Ο Λοβ έχασε το σουτ στο τέλος κι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Γκρίφιν και Τέρνερ, έκαναν σπουδαία δουλειά κι ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 86-80 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι! Με δύο βολές του Λοβ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 91-88 και στην τελευταία επίθεση της Λάρισας ο ίδιος, Λοβ, έκλεψε την μπάλα και σφράγισε την έβδομη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα!

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 (κ.α.) 88-91 (παρ.)