Εύκολα η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και έκανε το 1-0 απέναντι στον Χολαργό, επικρατώντας 84-62 στο ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα των playoffs της Betshop Basket League.

Κανένα πρόβλημα για την ΑΕΚ που επιβλήθηκε του Χολαργού με 84-62 στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στην πρεμιέρα των playoffs της Betshop Basket League.

Κορυφαίοι οι Βινς Χάντερ με 16 πόντους και Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 15, καλή παρουσία οι φιλοξενούμενοι, τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρησε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Με οδηγό την άμυνα και την ενέργεια στις δυο άκρες του παρκέ, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι πάτησαν ”γκάζι” και ξέφυγαν από νωρίς, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 21-8. Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ”κυανόλευκους” να βγάζουν αντίδραση, ωραίες ιδέες και το επιμέρους σκορ στο χορταστικό, 22-22!

Το +13 (43-30 ημίχρονο) ήταν μια πολλή καλή διαφορά για την ΑΕΚ, που σταδιακά ανέβαζε ταχύτητα και μοίραζε το σκοράρισμα. Ενδεικτικό στατιστικό, οι 24 ασίστ με τη λήξη του αγώνα. Από την άλλη, το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη φρόντισε να απολαύσει το παιχνίδι.

Όμως, περίπου οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη ο Βλάντο Γιάνκοβιτς γύρισε τον αστράγαλο του και αποχώρησε χωλαίνοντας, για να παγώσει για λίγο τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια, η Ένωση ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και ο Χάρης Γιαννόπουλος διαμόρφωσε στον αιφνιδιασμό το τελικό 84-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 40-33, 63-47, 84-62