Επιτέλους μπάσκετ! Και τι μπάσκετ! Περιστέρι και Ήφαιστος Λήμνου πρόσφεραν μια χορταστική και συναρπαστική παράσταση στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στα playoffs της Betshop Basket League!

Το Περιστέρι νίκησε το βράδυ του Σαββάτου (18/5) τον Ήφαιστο Λήμνου με 84-81 κι έκανε το 1-0 στις νίκες στην προημιτελική σειρά των playoffs στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Ένα ματς με πλούσιο θέαμα, εναλλαγές στην πρωτοπορία, μεγάλα σουτ, και σασπένς μέχρι τέλους!

Εκεί όπου ο Δημήτρης Σταμάτης του Ήφαιστου, με το σκορ στο 84-81 είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το τρίποντό του δεν βρήκε στόχο και η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη άνοιξε το σκορ με 1-0 επί εκείνης του Σωτήρη Μανωλόπουλου!

allstarbasket.grΤα μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο και η ηγετική εμφάνιση του Παναγιώτη Βασιλόπουλου κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας του Περιστερίου, που βρέθηκε να χάνει με 60-68 λίγο πριν εκπνεύσει η τρίτη περίοδος!

Ο Φρεϊμάνις με 4/4 τρίποντα ηγήθηκε του Ήφαιστου που σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα έδειξε ακόμα πιο βελτιωμένος από την κανονική περίοδο, ο Γκότσερ έκανε σπουδαία δουλειά και η εκτός έδρας νίκη που θα σήμαινε Break χάθηκε στη λεπτομέρεια!

Μολονότι ο Γκρέι ήταν άστοχος (0/6 σουτ) και σκόραρε μόνο από τη γραμμή των βολών, ο Κάλαχαν με τον Μπεντίλ στάθηκαν στο πλευρό του Βασιλόπουλου και ώθησαν τους γηπεδούχους στην ανατροπή της τέταρτης περιόδου όπου το 60-68 έγινε 76-72 στο 34:00.

allstarbasket.grΤο φινάλε ήταν δραματικό και κρίθηκε στο σουτ, όπου ο Σταμάτης έχασε στο τέλος την ευκαιρία να δώσει άλλα πέντε λεπτά στον Ήφαιστο για να διεκδικήσει το διπλό!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-43, 61-66, 84-81