Η Γαλατάσαραϊ νίκησε με 95-89 στην Κωνσταντινούπολη την ιταλική Ντερτόνα Τορτόνα και με 2-0 νίκες στα play-in του Basketball Champions League προκρίθηκε στον όμιλο της φάσης των “16”.

Εκεί που θα βρει αντιπάλους τη γαλλική Ντιζόν, τη γερμανική Βόννη και τον νικητή του ζευγαριού των play-in Λούντβιγκσμπουργκ-Νταρουσάφακα.

Η Γαλατάσαραϊ κυριάρχησε στον αγώνα, έφτασε έως το +17 στην τελευταία περίοδο πριν οι Ιταλοί μειώσουν απλά στο 95-89, με 33-23 επιμέρους στο 4ο δεκάλεπτο.

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς πέτυχε 23 πόντους και έδωσε 12 ασίστ για τη Γαλατάσαραϊ, ο Σαντίκ Καμπατσά πρόσθεσε 15 πόντους και ο Ντι Μποστ είχε άλλους 14 για τους νικητές.

Για την ιταλική ομάδα, ο Κόλμπι Ρος πέτυχε 21 πόντους.

Στον βραδινό αγώνα, η Οστάνδη νίκησε με 71-61 τη Χάποελ Χολόν και ισοφάρισε 1-1 στις νίκες, με τη σειρά να γυρίζει στο Ιραήλ.

Ο Ζιλέ πέτυχε 15 πόντους και ο Τζέφερσον 14 για τους νικητές, ενώ ο Σον Ντόουσον είχε 16 για τη Χάποελ Χολόν.

Ο νικητής της σειράς μπαίνει στον όμιλο της ΑΕΚ στους “16” με τη Μούρθια και τον Προμηθέα Πάτρας που πέρασε σήμερα με 2-0, μετά το 91-78 επί της ΛεΜαν!

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες