Απολαυστικός για μια ακόμα φορά ο Προμηθέας νίκησε την Τρίτη στην Πάτρα, με 91-78 τη ΛεΜαν, στον δεύτερο αγώνα των play-in του Basketball Champions League και προκρίθηκε στη φάση των “16”!

Εκεί, όπου στον νέο όμιλο που δημιουργείται, θα αντιμετωπίσει την AEK, την ισπανική Μούρθια και τον νικητή του ζευγαριού Χάποελ Χολόν-Οστάνδη που έπαιζαν απόψε (9/1) κι ενώ η Χάποελ προηγείται με 1-0 στις νίκες.

Αφήνοντας πίσω την κακή εμφάνιση και ήττα στην Καρδίτσα, στη Stoiximan Basket League, η ελληνική ομάδα σάρωσε ξανά τους Γάλλους τους οποίους είχε νικήσει με 78-68 στον πρώτο αγώνα εκτός έδρας.

Με 7/9 τρίποντα και 13 πόντους του Άντονι Κάουαν προηγήθηκε με 22-6 και 30-12 στο Α’ δεκάλεπτο κι έφτασε στο +29, 48-19 με 4:32 για το ημίχρονο, με ένα γρήγορο, χορταστικό μπάσκετ, ξεσηκώνοντας τους τυχερούς που βρέθηκαν στο “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας.

Ακολούθησε έναν κακό διάστημα, αφού έμεινε άποντος έως το τέλος του ημιχρόνου και με 10-0 σερί οι Γάλλοι μείωσαν αρχικά στο 48-29 στο ημίχρονο.

Έφτασαν δε στο 48-33 με τον Προμηθέα να μένει άποντος, συνολικά, σε σχεδόν 7,5 λεπτά αγώνα.

Ο Χάντερ Χέιλ κατά πρώτο λόγο ξύπνησε την ομάδα του, ο Τζαμάλ Τζόουνς ήταν “καυτός”, ο Μπαζίνας συνέχισε να είναι η έκπληξη των Πατρινών και χωρίς τον Κάουαν, η ομάδα του Παπαθεοδώρου, αποκατέστησε την τάξη!

Επέστρεψε στο +20, 53-33, κι έφτασε στο 70-44 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 75-54.

Ασφαλώς υπήρχαν τα “πάνω και τα κάτω” της ελληνικής ομάδας στον αγώνα, ειδικά σε τέτοιου είδους παιχνίδι με up tempo. Οι Γάλλοι μείωσαν από το 80-54 του 32΄στο 84-68 με 4:35 για το τέλος, έχοντας ως μοναδικό πλεονέκτημα την υπεροχή στο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά με αυτόν τον Προμηθέα, δεν αρκούσε.

Το τελικό 91-78 έστειλε δεύτερη ελληνική ομάδα στους “16” του BCL, μετά την ΑΕΚ κι ενώ Περιστέρι και ΠΑΟΚ έχουν τα κρίσιμα παιχνίδια στην έδρα τους, για να τις… κάνουμε τέσσερις!

O Αντονι Κάουαν τελείωσε με 21 πόντους και 7 ασίστ, στους 17 έφτασε ο Τζαμάλ Τζόουνς με 7/8 σουτ (3/3 τρίποντα) και 16 είχε ο Χάντερ Χέιλ.