Το Περιστέρι έφυγε με το “διπλό” επί της Μπνέι Ερτζέλια με 87-90 στην 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στα play-in του BCL πάει και το Περιστέρι μετά τη νίκη του επί της Μπνέι Ερτζέλια στο Ισραήλ με και πλέον “βλέπει” την Ντιζόν, την οποία και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας.

Ο Μάρκους Ντένμον ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 5/11 τρίποντα, ενώ εξίσου πολύτιμος ήταν ο Σιλβέιν Φρανσίσκο με 21 με 7 ασίστ. Στους 15 σταμάτησε ο Μίρο Μπιλάν, έχοντας μαζέψει και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 12.

Ο Μορίς Κεμπ έκανε πράγματα και θαύματα για τους ηττημένους, με 32 πόντους, με τον Στέφεν Τόμπσον να προσθέτει άλλους 16.

Ο αγώνας:

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε δυναμικά στο Ισραήλ και με τους Ντένμον, Αγραβάνη να σφίγγουν τα δόντια και να αγωνίζονται κανονικά, προηγήθηκε με 9-17 μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά.

Με τον Κεμπ να δίνει την ώθηση για την αντεπίθεση των γηπεδούχων, δεν άργησε να έρθει όχι μόνο η ισοπαλία αλλά και το προσπέρασμα στο σκορ (19-17) μέσα σε μόλις δυο λεπτά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για το Περιστέρι. Σκοράροντας 31 πόντους και παρότι βρέθηκε στο -6 (30-24, 13′), το δίδυμο Αγραβάνης-Ντένμον άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού για τους “κυανοκίτρινους” και ήταν αρκετό για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-48.

Στα highlight του πρώτου ημιχρόνου το…τρελό μπάζερ μπίτερ του Μάρκους Ντένμον στην εκπνοή, μετρώντας συνολικά 19 πόντους με 5 τρίποντα!

Στην επιστροφή η ομάδα των δυτικών προαστίων έφτασε και στο +8, ωστόσο με ένα επιθετικό ρεσιτάλ του Μπαμπ οι δυο ομάδες ήρθαν πάλι σε ισορροπία στο 26′ (59-59). Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 68-67.

Φρανσίσκο και Περσίδης συνέβαλαν τα μέγιστα, για να έχει ξανά το πάνω χέρι το Περιστέρι (73-77, 34′). Παρότι ακολούθησαν κάποια λεπτά…νευρικότητας για τις δυο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε και μαζί την πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League με 87-90.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90.