Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι στα Άνω Λιόσια, ο Προμηθέας Πάτρας (4-2), με κορυφαίο τον Χάντερ Χέιλ (29π.), νίκησε την ΑΕΚ (0-6) με 79-67 και προκρίθηκε στους “8” του Basketball Champions League.

Την ίδια ώρα, η τυπικά γηπεδούχος Χάποελ Χολόν (4-2) νίκησε τη Μούρθια (4-2) με σκορ 64-60 στην Ουγγαρία και δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία, με τη Μούρθια να είναι πρώτη (+21), τον Προμηθέα δεύτερος (0) και τη Χάποελ Χολόν (-21) να μένει τρίτη και εκτός οκτάδας.

Πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό μπάσκετ, αφού Προμηθέας και Περιστέρι θα βρίσκονται στην αυριανή κλήρωση για τα προημιτελικά του BCL!

Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Χάντερ Χέιλ που πέτυχε τους 15 από τους 29 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Χάιμε Ετσενίκε (14π., 11ρ.), Αντώνης Κόνιαρης (10π.).

Για την ΑΕΚ, που πάλεψε για την πρώτη της νίκη στη φάση των “16”, προσπάθησαν οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15π., 8ρ.), Δημήτρης Αγραβάνης (13π., 7ρ.) και Τζόρνταν ΜακΡέι (10π.).

Ο Ηλίας Ζούρος δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Τζάστιν Τίλμαν, Τζόρνταν Μόργκαν και Δημήτρη Φλιώνη.

Μετά από ένα πολύ κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες, η ΑΕΚ προηγήθηκε με το… φτωχό 12-11.

Με ένα σερί 0-10 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 14-21 στο 14′, όμως η “Ένωση” απάντησε με ένα δικό της 10-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα (24-21 στο 17′).

Ακολούθησε ένα νέο σερί 0-8 από την ομάδα της Πάτρας (24-29) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 29-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στον αγώνα (38-48) και έφτασε μέχρι το +12 (39-51 στο 28′), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 46-55.

Ένταση δημιουργήθηκε μετά από αγκωνιά του Ετσενίκε στον Κουζέλογλου. Θυμίζουμε ότι ο Ετσενίκε είχε τραυματίσει τον Μόργκαν στον αγώνα πρωταθλήματος:

Με το σκορ στο 52-61 στο 33′, δημιουργήθηκε επεισόδιο ανάμεσα σε Αγραβάνη και Χρυσικόπουλο, έπεσαν αντικείμενα στο παρκέ, οι παίκτες και όλα τα μέλη του Προμηθέα αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, αλλά μετά από λίγο επέστρεψαν!

Σε εκείνο το σημείο και αφού είχε γίνει γνωστό ότι η Χάποελ Χολόν νίκησε τη Μούρθια, η ΑΕΚ πείσμωσε και προσπάθησε να αποκλείσει τον Προμηθέα! Μείωσε στον πόντο (64-65 στο 37′), αλλά ο τρομερός Χέιλ πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους (64-74) και έστειλε τον Προμηθέα στους “8” του BCL!

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79