To “αίμα” της πίσω πήρε η Μπαρτσελόνα επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague με 75-73.

Μετά την πρώτη τους αναμέτρηση στη σεζόν, στον τελικό του Supercopa τον Σεπτέμβριο, όπου η Ρεάλ νίκησε με 89-83 στην παράταση, οι δύο “γίγαντες” της Ισπανίας αναμετρήθηκαν ξανά. Αυτήν τη φορά στα πλαίσια της 2η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η γηπεδούχος Μπαρτσελόνα, που είχε στο πλευρό της τον κόσμο της στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”, ήταν ανώτερη και κατάφερε να επικρατήσει με 75-73.

Στο 1-1 πλέον και οι δυο ισπανικές ομάδες με την ομάδα του “Σάρας” να κουβαλάει και την ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό.

Ο Σερτάτς Σανλί ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, με 14 πόντους. Οι Γιαν Βέσελι και Τόμας Σατοράνσκι ακολούθησαν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο δεύτερος είχε και 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Αντίθετα, από τους ηττημένους ο Γκάμπριελ Ντεκ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων. Ο Κορνελί πρόσθεσε άλλους 12 π.. “Μοιραίος” ο Γιουλ που αστόχησε στην τελευταία επίθεση πίσω από τα 6,75.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Δυναμικά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι με τον Σατοράνσκι και τον Τόμπι να φέρνουν ένα γρήγορο 5-0. Με τρίποντο του Κάλινιτς η διαφορά έφτασε στο +10 (στο 5:30″) με τη Ρεάλ να έχει “εγκλωβιστεί” στην άμυνα των Καταλανών και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-15.

Με τον Ντεκ μπροστάρη, η Ρεάλ “έκλεισε” την ψαλίδα της διαφοράς (26-21 στο 12′), ωστόσο η “σκληρή” άμυνα της Μπαρτσελόνα, την περιόρισε εκ νέου επιθετικά και οι Σανλί και Αμπρίνες αύξησαν και πάλι το προβάδισμα των γηπεδούχων (34-27 στο 18′).

Με τρίποντο ο Χεζόνια έριξε την “αυλαία” του πρώτου ημιχρόνου στη Βαρκελώνη για το 40-30.

Στην επιστροφή η Μπαρτσελόνα με τον Σατοράνσκι σε πρώτο ρόλο διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα της (50-36, 25′). Ήταν η σειρά του Γιοκουμπάιτις να μπει στην εξίσωση για να εκτοξεύει τη διαφορά στους 18 πόντους (61-43, 28′).

Με ένα προσωπικό 9-0 του Κορνέιγ η Ρεάλ μείωσε “επικίνδυνα” (61-52, 29′). Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να γίνει… ντέρμπι. Με τρίποντα των Κορνέιγ και Κοζέρ οι παίκτες του Ματέο έφτασαν στο -10 (70-60, 35′), για να ακολουθήσει το 74-67, 38′.

Στα 15” ο Ντεκ πήγε στη γραμμή των βολών μειώνοντας στους δυο (75-73)! Στην τελευταία επίθεση ο Σέρχιο Γιουλ αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-30, 63-52, 75-73