Βίρτους-Μπάγερν

Την πρώτη της νίκη στη EuroLeague έπειτα από 15 ολόκληρα χρόνια πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια, η οποία επικράτησε 66-63 της Μπάγερν Μονάχου, σε ματς για τη 2η στροφή της EuroLeague.

Η ιταλική ομάδα (τότε ονομαζόταν Βίντι Βίτσι Μπολόνια) αγνοούσε το θετικό αποτέλεσμα στη διοργάνωση από τις 29 Νοεμβρίου 2007 και το εντός έδρας 101-91 επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Βίρτους είχε σταθερά το προβάδισμα στην “καυτή” και κατάμεστη “Segafredo Arena”, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (κυρίως στην τρίτη περίοδο).

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο είχε φτάσει τη διαφορά ως το +8, έως ότου κατέγραψε το καλύτερο σημείο της στο ματς.

Στα τέλη της τρίτης περιόδου, το σκορ έγραφε 48-51. Στις αρχές της τέταρτης είχε μετατραπεί σε 64-51. Ένα σερί που έμελλε να χαρίσει τη νίκη στη Βίρτους.

Η Μπάγερν, πάντως, δεν πέταξε λευκή πετσέτα, βελτιώθηκε αισθητά σε άμυνα και επίθεση, καταγράφοντας επιμέρους 12-2.

Η Βίρτους αδυνατούσε να σημειώσει τους πόντους που θα της εξασφάλιζαν τη νίκη και στο τέλος η βαυαρική ομάδα είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Τελικά, ο Οθέλο Χάντερ δεν κατάφερε να σκοράρει υπό πίεση σε σουτ τριών πόντων και το 66-63 παρέμεινε ως το τέλος του χρόνου.

Μοναδικός διψήφιος των γηπεδούχων ο Ίφε Λούντμπεργκ με 13 πόντους, ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στα 10 ριμπάουντ του Τζόρνταν Μίκι, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 9 πόντους, 3 ασίστ, αλλά και 4 λάθη.

Με 10/16 στις βολές τελείωσε το ματς η Βίρτους, μόλις 7/29 δίποντα (ποσοστό 24,1%) κατέγραψε η Μπάγερν.

Ο Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ με 16 πόντους και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 15, ηγήθηκαν στο σκοράρισμα της βαυαρικής ομάδας, η οποία καρπώθηκε και 9 ριμπάουντ από τον Χάντερ που όμως αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 34-32, 56-51, 66-63.