Το Λαύριο των… θαυμάτων συνεχίζει την απίθανη πορεία του στη φετινή Stoiximan Basket League, καθώς το Σάββατο (06/02) νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 94-89!

Κι εκτός από πρώτη επί του Άρη εκτός έδρας, ήταν η 10η νίκη της ομάδας του Χρήστου Σερέλη στους… 11 τελευταίους της αγώνες!

Ο αγώνας, για τη 14η αγωνιστική,  είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι, όμως σε βάθος χρόνου, τα πλεονεκτήματα του Λαυρίου ξεχώρισαν κι έφτασε στο +12 λίγο πριν από το τέλος.

Το Λαύριο είχε 12/25 τρίποντα με τον Γερομιχαλό (17π.) να έχει 5/6, τον Κάρτερ (17π.) 3/4 και τον Ντιαλό να τελειώνει τον αγώνα με 23 πόντους.

Ο Μάριο Τσάλμερς ήταν κορυφαίος του Άρη (21π.), 17 πρόσθεσε ο Λιτλ και double double έκανε ο Κουζέλογλου με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με τον Γιάννη Κουζέλογλου πρωταγωνιστή και τον Μάριο Τσάλμερς να καθοδηγεί σωστά, ο Άρης έδειξε ότι μπορεί να πάρει τα ηνία του αγώνα. Προηγήθηκε με 18-17 στο δεκάλεπτο κι αντέδρασε άμεσα στο ξέσπασμα του Λαυρίου στη β’ περίοδο, όταν το 23-29 έγινε 32-29.

Ο Ντιαλό με τον Κάρτερ και τον Γερομιχαλό όμως, θύμισαν γιατί το Λαύριο βρίσκεται τόσο ψηλά στη βαθμολογία. Όταν ο Άρης ξέφυγε με 42-34 σαρώνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ (είχε 13 στο ημίχρονο) απάντησαν με 10-0 σερί για το προσπέρασμα, 44-42 σε λιγότερο από 1,5 λεπτό!

Το Λαύριο πήγε με προβάδισμα δύο πόντων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, 45-43.

Ο Ντιαλό “σίγησε” στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το Λαύριο είδε τον Γερομιχαλό να μη χάνει σουτ από τα 6.75μ., αφού μετά τα 2/2 του ημιχρόνου, έφτασε τα 5/5!

Με ομαδική δουλειά και κλειδί τον Μαστρογιαννόπουλο, και τη συνδρομή του Βουλγαρόπουλου που βοήθησε πολύ στο πρόβλημα που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο ριμπάουντ, η ομάδα του Σερέλη παγίωσε το προβάδισμά της κι από το 67-60 του 30:00 πήγε στο +10, 78-68 με 5:20 για τη λήξη του αγώνα!

H διαφορά έφτασε έως τους 12, 85-73, όμως ο Άρης συνέχισε και μείωσε στους 6 αρχικά, 79-85 και μετά στους 4, 83-87. Εκεί, ζήτησε πρώτα παράβαση 5 δευτερολέπτων σε κατοχή του Κόζι που φαίνεται να κρατά την μπάλα για… δέκα δεύτερα δίχως να πασάρει ή να ντριπλάρει, ενώ μετά ο Κάρτερ κέρδισε φάουλ από τον Τσάλμερς.

Πλέον οι γηπεδούχοι δεν είχαν χρόνο, παρά την προσπάθεια του Τσάλμερς που μείωσε με τρίποντο 89-92 στα 3,5 δεύτερα.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βολές που χρειάζονταν στο τέλος και έφυγαν με την ιστορική νίκη από το Nick Galis Hall.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94