Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος

Τη χειρότερη δυνατή εμφάνιση, στη χειρότερη δυνατή στιγμή έκανε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (21/03) στη Λας Πάλμας, όπου ηττήθηκε από την βαθμολογικά αδιάφορη Γκραν Κανάρια με 90-67 κι ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου της βαθμολογίας.

Δύο ημέρες έπειτα από την άνετη νίκη του επί της Μπάγερν Μονάχου, παρά τις απουσίες του, ο Ολυμπιακός έμοιαζε με φάντασμα του καλού του εαυτό στα Κανάρια Νησιά και ποτέ δεν μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης που τόσο είχε ανάγκη στην προσπάθειά του για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην οκτάδα!

Κατόρθωσε δε να τη θέσει σε κίνδυνο, μολονότι ακόμη κι έτσι κρατάει μεγάλος μέρος της τύχης του στα χέρια του, λόγω την υπεροχής του στην πλειονότητα των ισοβαθμιών!

Κι εξυπακούεται, πως δεν υπάρχουν άλλα αποτελέσματα από τη νίκη, στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, με τη Ζαλγκίρις Κάουνας και την Νταρουσάφακα, αμφότερες στο ΣΕΦ!

Η βραδιά ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό στην Γκραν Κανάρια Αρένα, έχασε τα πρώτα 11 από τα 12 σουτ που επιχείρησε, έβγαλε μεγάλη νευρικότητα και με λάθος αποφάσεις άφησε την Γκραν Κανάρια να βρει ρυθμό.

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού Ντι Τζέι Στρόμπερι με τον Χαβιέ Ραμπασέδα, ηγήθηκαν της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνεθ, που δεν τρόμαξε όταν το 17-10 έγινε 19-16 στο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 14, 38-24 στη δεύτερη περίοδο. Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έκοψε στους Ισπανούς το τρίποντο, συνέχιζε άστοχος επιθετικά και πρόλαβε να μειώσει στο ημίχρονο στους 10, 40-30, έχοντας όμως 1/10 τρίποντα και δυσκολία στο σκορ μέσα από τη ρακέτα.

Σε αντίθεση με τον αγώνα κόντρα στην Μπάγερν, ο Ολυμπιακός δεν είχε υπομονή να αναζητήσει πόντους από τους ψηλούς του και στην τρίτη περίοδο βρέθηκε προ δυσάρεστης έκπληξης. Ο Μάρκους Έρικσον άρχισε με 3/3 τρίποντα για το 49-30, ο Σουηδός έβαλε και τέταρτο αργότερα και με συνολικά 5/8 σε αυτό το δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια έκανε επιμέρους σκορ 29-16 για να προηγηθεί με 69-46 έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Όσο άστοχος ήταν ο Ολυμπιακός, άλλο τόσο εύστοχοι ήταν οι Ισπανοί κι ειδικά ο Έρικσον (22π. στο δεύτερο ημίχρονο!) που έβαλε τρίποντο κι από τα σχεδόν 9 μέτρα στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας τα έξι προσωπικά κι η ομάδα του τα 12, στο μεγαλύτερο προσπέρασμά της, με 85-58, 3:20 για το τέλος.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +29, 90-61 πριν κλείσει ο Ολυμπιακός με 6-0 σερί στο φινάλε για το τελικό 90-67.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε τον αγώνα με 4/16 τρίποντα (έναντι 13/29 των Ισπανών!), είχε μόλις 9 ασίστ για 14 λάθη και πρέπει σύντομα να ξεχάσει αυτή τη βραδιά και να ανασυνταχθεί για τους δύο τελευταίους “τελικούς” όπου πια, δεν θα υπάρχει περιθώριο απώλειας!

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67.