Ο Άρης έκανε την ανατροπή στο τέλος και πήρε τη νίκη με 76-74 επί του ΠΑΟΚ, με τον Φώτη Τακιανό να στέκεται στην αποβολή του Μαργαρίτη και την άμυνα πάνω στον Τολιόπουλο.

Φώτης Τακιανός (προπονητής ΠΑΟΚ):

“Κάναμε μια τεράστια προσπάθεια, κυριαρχήσαμε αντικειμενικά για 35 λεπτά. Η αποβολή του Μαργαρίτη έπαιξε ρόλο στο να γίνει η ανατροπή. Μας έλειψε πολύ τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά.

Είχαμε και τον τραυματισμό του ΜακΝίς και καταλαβαίνετε ότι στο τέλος-ενώ ήμασταν προετοιμασμένοι-δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε τον Τολιόπουλο. Έπρεπε να είμαστε πιο επιθετικοί στην εκτέλεση του Τολιόπουλου, ο οποίος μπήκε σε έναν συγκεκριμένο ρυθμό και έκρινε το παιχνίδι.

Στις δύο τελευταίες επιθέσεις, πρέπει να δούμε ότι υπάρχουν δύο επαφές. Είμαστε στενοχωρημένοι από την ήττα, αλλά στο μπάσκετ χρειάζεται συγκέντρωση για 40 λεπτά, πράγμα που δεν το είχαμε.

Για μας τελειώνει το Final 8 και θα πρέπει να συγκεντρωθούμε στο πρωτάθλημα και τον στόχο μας, να τερματίσουμε στην πρώτη εξάδα”.

Για τις επιλογές των παικτών του στην επίθεση είπε:

“Δεν μπορώ να σας απαντήσω γιατί ο Γουίλιαμς δεν σούταρε ή γιατί ο Φρίντρικσον πήρε δύο κρεμασμένα σουτ”.

Για την άμυνα πάνω στον Τολιόπουλο είπε:

“Η άμυνα πάνω στον Τολιόπουλο έγινε όπως έπρεπε, να μην βρεθεί αμαρκάριστος στο τρίποντο, αλλάξαμε πάνω του με ψηλότερο παίκτη, αλλά η αλλαγή δεν έγινε επιθετική, ήταν παθητική και του αφήσαμε το μέτρο που χρειάζεται για να βρει το σουτ”.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είπε:

“Δυστυχώς χάσαμε το παιχνίδι παρότι το ελέγχαμε για μεγάλο διάστημα. Ήμασταν σχεδόν για 35 λεπτά σε διψήφιες διαφορές, αλλά στο τέλος η άμυνά μας πάνω στον Τολιόπουλο ήταν κακή, έβαλε κάποια μεγάλα τρίποντα και χάσαμε.

Πλέον κοιτάμε το πρωτάθλημα. Θέλουμε να μπούμε στην εξάδα, θα έχουμε χρόνο να δουλέψουμε για να τα καταφέρουμε”

Για την αποβολή του είπε:

“Θεώρησα ότι μου έγινε φάουλ, αντέδρασα λίγο υπερβολικά, δέχτηκα την τεχνική ποινή κι επειδή είχα κι ένα αντιαθλητικό νωρίτερα αποβλήθηκα”.