Χίμκι Μόσχας

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στη χρονιά πέτυχε η Χίμκι Μόσχας που πέρασε από το Κάουνας με 84-83 υποχρεώνοντας τη Ζαλγκίρις στον απίστευτο απολογισμό των πέντε εντός έδρας ηττών σε ισάριθμα ματς!

Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε double double με 25 πόντους και 10 ασίστ, σκοράροντας 9 στην τελευταία περίοδο κι ο Τζόρνταν Μίκι είχε άλλους 20 πόντους για να πάρει η Χίμκι Μόσχας μια πολύτιμη νίκη που της δίνει άλλον αέρα!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους γνώρισε δεύτερη σερί ήττα στη λεπτομέρεια από… ρωσική ομάδα, μετά το θρίλερ με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, αλλά πλέον προκαλεί εντύπωση το 0-5 που έχει εντός έδρας κι ας έχει παίξει με δυνατά ονόματα της Euroleague πριν υποδεχτεί τη Χίμκι!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έδειξε από το τζάμπολ το γνωστό της αγωνιστικό πρόσωπο με τις μεθοδικές, μελετημένες by the book επιθέσεις και αυτό της εξασφάλισε ψηλά ποσοστά ευστοχίας από τη ρακέτα αλλά και προβάδισμα 6-8 πόντων από νωρίς. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που ο Αλεξέι Σβεντ ήταν άστοχος και είχε μόλις 2 πόντους 1/3, 0/3 στην πρώτη περίοδο (26-19).

Όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέδειξε πρωταγωνιστή τον Αμερικανό φόργουορντ/σέντερ, Τζόρνταν Μίκι. Πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο μέρος και με ένα τρομερό μπλοκ στον Λίο Βέστερμαν στην τελευταία φάση του ημιχρόνου έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην επιστροφή της Χίμκι που μείωσε στο 39-37.

Με πίεση στη μπάλα και δίχως φόβο για το φάουλ οι Ρώσοι έβαλαν δύσκολα στους Λιθουανούς που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μπράντον Ντέιβις στο πρώτο μισό του αγώνα με 10 πόντους. Είχαν όμως μόλις 4/12 σουτ στη β’ περίοδο!

Η Ζαλγκίρις είχε ήδη 11 λάθη (τα 8 στη β΄περίοδο) και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν υπήρχε κάμερακαι… live σύνδεση από τα αποδυτήριά της για να βλέπαμε τις αντιδράσεις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Η εικόνα του δευτέρου μέρους ήταν σχεδόν ίδια, με τον Σβεντ να ανεβάζει απόδοση τον Μίκι να έχει πάρει τον αέρα των ψηλών της Ζαλγκίρις, και τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ κυρίως από τη γραμμή των βολών από όπου σούταραν 44 φορές το βράδυ της Παρασκευής (23/11). Ο Στέφαν Μάρκοβιτς έδωσε λύσεις με τα τρίποντά του κι η Χίμκι προηγήθηκε 58-57 στο 30′ και 63-70 με 5:42 για το τέλος.

Η Ζαλγκίρις “χτύπησε” στη ρακέτα με τον Ντέιβις ο οποίος κέρδισε συνολικά 12 φάουλ και εκτέλεσε 18 βολές. Από το τρίποντο του Σβεντ για το 79-74 στο 1:26 για το φινάλε, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ατελείωτο σερί ελευθέρων βολών.

Μόνο ο Ντέιβις μείωσε για το τελικό σκορ (83-84) με φόλοου από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε στο άστοχο τρίποντο του Μιλάκνις για την ισοφάριση στην εκπνοή!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-37, 57-58, 83-84

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 23 (13 ριμπ.), Γουόλτον 5 (1), Γουόλτερς 12, Γουόλκαπ, Βέστερμαν 1, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 3 (1), Γουάιτ 12 (1), Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 13 (1), Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 6 .

ΧΙΜΚΙ ΜΟΣΧΑΣ (Μπαρτζώκας):  Σβεντ 25 ( 5/8 διπ., 3/10 τριπ., 6/7 βολές, 2 ριμπ., 10 ασ. 4 κλ.), Μποστ, Κρόκερ 3 (1), Βιάλτσεφ 3 (1), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 13 (3/6 τριπ.), Μόνια 3 (1), Γκιλ 8, Ζούμπκοφ 3 (1), Τζένκινς, Τόμας 6, Μίκι 20 (6/10 διπ., 0/1 τριπ., 8/12 βολ., 7 ριμπ., 2 ασ, 2 κλ.)