AEK

Την πέμπτη της νίκη σε έξι αγώνες στον όμιλο του Basketball Champions League πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (13.11) η ΑΕΚ με 65-59 επί της λιθουανικής Λιετκαμπέλις στο ΟΑΚΑ!

Η άμυνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι στην τελευταία περίοδο, όπου κράτησε τους Λιθουανούς σε οκτώ πόντους έκρινε την αναμέτρηση που χαρακτηρίστηκε από νευρικότητα, τρομακτική αστοχία στα σουτ, διαγωνισμό λαθών αλλά και το θρίλερ στο φινάλε.

Με τόσες απουσίες και κυρίως δίχως κλασικό πόιντ γκαρντ, η ΑΕΚ δεν είχε ρυθμό, δεν είχε σωστές επιλογές οπότε όταν οι Λιθουανοί προσπέρασαν για τα καλά στην τελευταία περίοδο ο Μπάνκι επιστράτευσε της αμύνης τα παιδιά!

Η ΑΕΚ έδειχνε να επιβάλει το δικό της παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Με έμφαση στην άμυνα και με τη μπάλα να περνάει συνεχώς στη ρακέτα προηγήθηκε με 17-13 στην α’ περίοδο.

Ωστόσο η αστοχία της από τα 6.75μ. (2/11 στο ημίχρονο) και οι στιγμές που έχασε τη συγκέντρωσή της και άρχισαν αργές επιστροφές και λάθη στην επίθεση, έφεραν τους Λιθουανούς μπροστά.

Ειδικά για τα τέσσερα πρώτα λεπτά της β΄περιόδου όπου η Λιετκαμπέλις έκανε σερί 11-0 και το 19-13 έγινε 19-24. Ο Χάντερ με τον Μωραΐτης και τον Λαρεντζάκης “μάζεψαν” τη διαφορά που τελικά εξαλείφθηκε στο ημίχρονο το οποίο έληξε 31-31.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε πετάξει στα “σκουπίδια” 8 παραπάνω κατοχές από τη λιθουανική ομάδα κι οι απουσίες όλων των οργανωτών της ήταν παραπάνω από εμφανείς!

Στην τρίτη περίοδο το πρόβλημα της ΑΕΚ μεγάλωσε. Πολύ κακή κυκλοφορία, σχεδόν μηδενική δημιουργία και το άγχος να αρχίσει να κυριεύει τους παίκτες της ΑΕΚ με ελάχιστες εξαιρέσεις.

ΑΕΚ

Μόνο ο Χάντερ με τον Λαρεντζάκη έδειχναν να έχουν συγκέντρωση ο μεν πρώτος επιθετικά, ο δε δεύτερος στο κομμάτι της άμυνας όπου μαζί με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος έκαναν καλή δουλειά.

Μόλις δύο παίκτες, όμως δεν αρκούν. Η Λιετκαμπέλις είχε πάρει τον αέρα της ΑΕΚ, διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο και το 51-47 του 30′ μάλλον έμοιαζε μικρό ως διαφορά με βάση την εικόνα στο παρκέ!

Με τέτοια αστοχία όμως και μόνο τον Χάντερ δραστήριο κι ικανό επιθετικά, να βάζει σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του, όλοι όσοι φορούσαν κιτρινόμαυρα στο ΟΑΚΑ κατάλαβαν ότι μόνο ένας τρόπος υπήρχε να πάρουν αυτό το ματς! Η άμυνα!

Με τον Λαρεντζάκη και τον Μωραΐτη να… “δαγκώνουν” τον Ματσιούλις με πρωταρχικό ρόλο στο αμυντικό κομμάτι και τον φιλότιμο Σαντ Ρος συν τον Χάντερ, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έπνιξε στην τελευταία περίοδο τη Λιετκαμπέλις. Από το 48-54 με 7:31 για τη λήξη, οι Λιθουανοί σκόραραν πάλι με βολή στα 2:24 για το τέλος, όταν το σκορ ήταν πια 56-54!

Οι βολές του Λαρεντζάκη και το φοβερό στοπ του Μωραΐτη σε τρίποντο του Κουλβιέτις στα 25 δεύτερα με το σκορ στο 62-57 σφράγισαν τη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ!

Μιας ΑΕΚ που τελείωσε το ματς με 15/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 12 χαμένες βολές, κι όμως το κέρδισε!

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59

ΑΕΚ (Μπάνκι) : Ξανθόπουλος, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις, Λαρεντζάκης 12 (1), Πράπας, Μωραΐτης 7 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ Ρος 5, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5 (1), Ρόμπερσον 4, Χάντερ 28 (12/16 βολές, 8/11 διπ., 9 ριμπ.).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ) : Ταρόλις 5, Σίνοβετς 2, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (2), Γιασάιτις 8 (2) (1), Ρουμπσταβίτσιους, Μόρισον 9, Μάβρα 10 (1), Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights της νίκης της ΑΕΚ το βράδυ της Τρίτης (13/11)