Η ΑΕΚ, σήμερα (15/09), πήρε την δεύτερή της νίκη στο τουρνουά “ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης” στην Κύπρο, καθώς νίκησε με 71-64 τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα δεν μπήκαν με την καλύτερη διάθεση και το πρώτο κάλαθι εντός παιδιάς το πέτυχε η Χίμκι μετά από 2:30 λεπτά παιχνιδιού. Ωστόσο, η ΑΕΚ έδειξε να έχει διάθεση να παίξει άμυνα και να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Μόνο μελανό σημείο για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν το κομμάτι του ριμπάουντ, καθώς τα μπλοκ αουτ δεν λειτούργησαν με τον τρόπο που θα ήθελε ο προπονητής της “‘Ενωσης”. Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ να είναι 17-15 υπερ των Ρώσων.

Στην δεύτερη περίοδο είδαμε τις δύο ομάδες να παίζουν σχεδόν το ίδιο παιχνίδι. Η Χίμκι προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα στην επίθεσή της με την άμυνα της ΑΕΚ να λειτουργεί εξαιρετικά. Βέβαια, η Χίμκι είναι μία πολύ καλή ομάδα όταν επιτίθεται και βρήκε τους απαραίτητους χώρους, έτσι ώστε να δημιουργήσει σκορ. Η ζώνη που επέλεξε να αμυνθεί η ΑΕΚ δεν φάνηκε να είναι και η καλύτερη επιλογή, καθώς οι Ρώσοι ευστόχησαν σε 6 τρίποντα μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδητύρια με την Χίμκι να έχει χτίσει μία διαφρά της τάξεως των έξι πόντων (33-27).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και έδειξε ότι μπορεί να δημιουργήσει επιθετικά. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της, τον Βινς Χάντερ που εκείνη την στιγμή είχε φτάσει ήδη τους 16 πόντους, η “Ένωση” κατάφερε να φτάσει και στην συνέχεια να προσπεράσει την Χίμκι, με 3 λεπτά να μένουν για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (44-48). Η κόρνα της λήξης βρήκε τις δύο μάδες ισόπαλες (55-55).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ μπήκε με στόχο μόνο την νίκη. Η άμυνα της “σκλήρυνε” σημαντικά και δεν έδωσε τα εύκολα σουτ στην Χίμκι. Αποτέλεσμα ήταν η εκδήλωση επιθέσεων με την λήξη του 24ων δευτερολέπτων και οι επιλογές των σουτ, από πλευράς των Ρώσων, ήταν κακές. Τελικά η ομάδα του Μπάνκι κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά “ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης”, με 64-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-27, 55-55, 64-71

Χίμκι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Τόνι Κρόκερ (16), Βιάτσεσλαβ Ζάιτσεβ (3), Άντονυ Γκιλ (11), Τσάρλς Τζένκινς (3), Μάλκολμ Τόμας (5), Ιγκόρ Βίαλτσεβ, Σεργκέι Μόνια, Αντρέι Ζούμπκοβ (9), Τζόνρνταν Μίκευ (11), Μακσίμ Τκατσένκο, Ιγκόρ Βολκχίν, Τιμοφέι Γιακούσιν(6)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Δημήτριος Ραφαήλ Μωραΐτης (8), Ντούσαν Σάκοτα (9), Μάλκολμ Γκρίφιν (14), Χάρης Γιαννόπουλος (9), Βινς Χάντερ (16), Βασίλης Ξανθόπουλος (2), Γιώργος Τσαλμπούρης, Ιωάννης Αγραβάνης (5), Νίκος Ρογκαβόπουλος, Γιόνας Μασιούλις (6), Έβαν Τάιλερ Ρόμπερσον (2), Νίκος Τσούγκαζ