Λαύριο

Η περσινή περιπέτεια του, όταν χρειάστηκε να φτάσει στην 9η αγωνιστική για να βρει τον δρόμο προς τις νίκες, μοιάζει μακρινή για το Λαύριο Megabolt που μπήκε στη φετινή Stoiximan Basket League με ρεκόρ 3-1, ισοφαρίζοντας την καλύτερη εκκίνηση της ιστορίας του στην κατηγορία.

Όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

Μετά τις νίκες επί της ΑΕΚ Betsson εκτός και του Κολοσσού H Hotels εντός έδρας, το Λαύριο Megabolt επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ mateco και έτσι μπήκε στο Πρωτάθλημα με 3-1 για τρίτη φορά στις εννιά σεζόν του στη Stoiximan Basket League. Αυτό είχε γίνει ακόμη…

*Στην περίοδο 2019-20 όταν, κατά σειρά, νίκησε τον Ιωνικό εκτός (90-94), ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό εντός (81-112), νίκησε τον Κολοσσό H Hotels εκτός (73-74) και τον Ήφαιστο εντός έδρας (66-61).

*Στην περίοδο 2021-22 όταν, κατά σειρά, νίκησε τον ΠΑΟΚ mateco εκτός (73-89), ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό εντός (72-108), νίκησε τη Λάρισα εκτός (66-75)και τον Απόλλωνα Carna εντός έδρας (82-66).

Ακόμη το Λαύριο Megabolt ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση του σε πόντους ενός ημιχρόνου έχοντας 52 στο πρώτο. Στην ίδια επίδοση έφτασε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της με την ΑΕΚ Betsson.

Είναι επίσης αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ισοφαρίζοντας την κορυφαία φετινή επίδοση. Τον ίδιο αριθμό είχε απέναντι της ο Παναθηναϊκός πριν από μία εβδομάδα.

Η ομάδα της λαυρεωτικής έκανε σερί 12-0 που μετέτρεψε το 29-25 του 12:38, στο 41-25 του 15:26. Ήταν το δεύτερο μεγαλύτερο της μετά το 14-0 που έκανε κόντρα στον Κολοσσό H Hotels.

Λαύριο-ΠΑΟΚ 86-76: Πάει “τρένο” με συνταγή Μέξα (gallery)

Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Basket League 2023-24: Η βαθμολογία