Φενέρμπαχτσε

Τρεις ημέρες πριν από το εντός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό, η Φενέρμπαχτσε έχασε στην “Ülker Sports Arena” από την Νταρουσάφακα (61-79).

Με τα γνωστά προβλήματα των τελευταίων εβδομάδων (βλ. Νάντο Ντε Κολό, Γιαν Βέσελι), η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική.

Κατά συνέπεια, η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος υπέστη την πρώτη της ήττα στις εγχώριες διοργανώσεις από τις 23 Οκτωβρίου και δεύτερη συνολικά, υποχωρώντας στο 13-2.

Αναφορικά με το ματς, η Νταρουσάφακα προηγήθηκε από νωρίς με double score (8-16) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9.

Στη δεύτερη περίοδο, η Φενέρ ανέβασε την απόδοσή της και στο τέλος του ημιχρόνου πήρε τα ηνία με 38-37, δείγμα της καλής δουλειάς σε άμυνα και επίθεση.

Πάντως, η Νταρουσάφακα δεν πτοήθηκε από τη βελτίωση των γηπεδούχων και στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε γερές βάσεις για τη μεγάλη νίκη, χάρη στο επιμέρους 25-10.

Έκτοτε, η διαφορά βρισκόταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα και, επί της ουσίας, η Φενέρ δεν έφτασε ποτέ στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Τουναντίον, όσο περνούσε η ώρα, η Νταρουσάφακα μεγάλωνε την απόσταση με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, που την επανέφερε στη 2η θέση με 12-4.

Νταϊσόν Πιέρ με 17 πόντους-9 ριμπάουντ και Ακίλε Πολονάρα με 12 πόντους, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Φενέρ, ενώ για τους νικητές πέντε παίκτες ήταν διψήφιοι (πρώτος ο Τρόι Κοπέν με 15π., 5ρ., 7ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-37, 48-62, 61-79

Νωρίτερα η Γκαζιαντέπ νίκησε με το εμφατικό 100-63 την… εφηβική Αφιόν, η Τόφας με 95-93 (στην παράταση) την Τουρκ Τέλεκομ και η Καρσίγιακα με 91-79 την Πετκίμ Σπορ.

“Καθάρισε” από κορονοϊό ο Ολυμπιακός, απαρτία στην αυριανή προπόνηση!