Με τον Ντεσόν Τόμας να ευστοχεί σε 4 τρίποντα και όλη την ομάδα να ‘ναι σχεδόν αλάνθαστη έξω από την περίμετρο στην Δ’ περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από την Ποντγκόριτσα με 72-67 επί της  Μπούντουτσνοστ το βράδυ της Παρασκευής (2/11)

Τουλάχιστον στο κρίσιμο σημείο, στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε την ποιότητά του που είχε κρυφτεί για τουλάχιστον 30 λεπτά πίσω τη νευρικότητα και τις λάθος επιλογές συν τη μαχητικότητα των Μαυροβούνιων που δεν έχουν κάνει νίκη ακόμα στη Euroleague.

Από την αρχή πάντως φάνηκε η νευρικότητα του Παναθηναϊκού καθώς ακολούθησε τους Μαυροβούνιους σε ένα παιχνίδι πολλών λαθών!

Ήδη έπειτα από έξι λεπτά αγώνα το σκορ στα λάθη (6-5) ανταγωνιζόταν το… κανονικό σκορ αγώνα (6-9) αλλά το ζητούμενο για την ελληνική ομάδα και την αναμφισβήτητη διαφορά ποιότητας που έχουν οι παίκτες της, είναι να μην ακολουθεί την Μπούντουτσνοστ σε αυτόν τον τομέα.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε και τους 6 πόντους του στην Α’ περίοδο αλλά έπαιξε ξανά στην τελευταία

Η δράση του Παπαγιάννη (3/3 και 2 μπλοκ στην α’ περίοδο) κι οι επιλογές του Νικ Καλάθη ώθησαν τον Παναθηναϊκό σε ένα μικρό προβάδισμα (18-15 στην α’ περίοδο) που συντηρήθηκε και στη συνέχεια.

Μόλις δε πάτησε παρκέ κι ο Ντεσόν Τόμας κι έβαλε -στη β’ περίοδο- τα πρώτα τρίποντα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο παιχνίδι το σκορ έγινε 24-15 για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ!

Τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπούντουτσνοστ, όμως τη βοήθησαν να μείνει κοντά και να φτάσει στον πόντο, 27-28, αφού ανανέωσε τις μισές (7) από το σύνολο των επιθέσεών της (14) που δεν είχαν βρει στόχο έως και 1:30 πριν από το ημίχρονο.

Το αντιαθλητικό του Μήτογλου στο τέλος στον Ιβάνοβιτς έδωσε το δικαίωμα στην Μπούντουτσνοστ να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 31-31.

Ο Νικ Καλάθης άγγιξε το double double με 10 πόντους και 9 ασίστ που είχε ήδη από τη Γ’ περίοδο!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο όπου η Μπούντουτσνοστ πέρασε μπροστά με 38-35 και 41-38 με τρίποντα από τους Γκόρντιτς-Τζάκσον, αλλά η απάντηση λεγόταν Ματ Λοτζέσκι. Με δύο συνεχόμενα του Αμερικανού -με βελγική υπηκοότητα- ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και να γίνει “κολασμένη” η ατμόσφαιρα. Ο Νικ Καλάθης ανέλαβε για τα υπόλοιπα και με το τρίποντο του Γκιστ ο Παναθηναϊκός είχε πάλι προβάδισμα στα 30 λεπτά του αγώνα με 50-47.

Οι σωστές επιλογές του Λούκας Λεκαβίτσιους (ένα καλάθι και μια ασίστ στον Τόμας για τρίποντο) έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +7, 56-49. Οι βάσεις είχαν μπει κι ακολούθησαν κι άλλα τρίποντα των Τόμας και Παπαπέτρου για να ξεφύγει ο Παναθηναϊκός με 13 πόντους, 68-55 με 4:07 για τη λήξη.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε “ξορκίσει” τον φετινό της δαίμονα το τρίποντο, έπειτα από τα 2/8 στο πρώτο μέρος αφού πέτυχε 7 στο δεύτερο!

Κι όλα αυτά ενώ είχε άποντο τον πρώτο της σκόρερ φέτος Κιθ Λάνγκφορντ που έπαιξε για 10:37 και είχε 0/2 σουτ προφανώς επηρεασμένος από τον πρόσφατο τραυματισμό του.

Ήταν μόλις η 3η φορά σε 123 αγώνες του Αμερικανού στη Euroleague που μένει δίχως πόντο!

Το τρίποντο του Ιβάνοβιτς στα 45” που μείωσε 67-71 άγχωσε λίγο τον Παναθηναϊκό αλλά με 1/2 βολές του Παππά στα 10” έγινε το 72-67 για τον Παναθηναϊκό.