Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε το Λαύριο το βράδυ του Σαββάτου με 87-70 επί του Μεσολογγίου σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Για το Μεσολόγγι BAXI, που είχε αρχίσει στο πρωτάθλημα με 3-0, ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα, αλλά έμοιαζε αναπόφευκτη έτσι όπως άρχισε κι εξελίχθηκε ο αγώνας.

Διότι η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου δεν χρησιμοποίησε τον Ιωάννη Αγραβάνη, με τους ιθύνοντές της να κάνουν λόγο για πειθαρχικό παράπτωμα.

Στην τρίτη περίοδο δε, έχασε και τον καλύτερό της παίκτη, τον Ντεβόντε Γκριν που αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ!

Ο Γκριν είχε πετύχει 19 πόντους μέχρι το σημείο εκείνο, κι είχε κερδίσει πολλά φάουλ για να συνδράμει απλό τη γραμμή των βολών, να πλησιάσει το Μεσολόγγι BAXI στους 6 πόντους, 56-50 από 56-41 που έχανε.

Το Λαύριο απάντησε με 6-0 για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 62-50 και στην τελευταία περίοδο, όσο κι αν το πάλεψαν οι φιλοξενούμενοι, η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους.

Ντέβιν Ντέιβις και Σον Έβανς ήταν κυρίαρχοι.

Ο Ντέιβις είχε 23 πόντους με 8/10 σουτ και 6 ριμπάουντ, ο Έβανς 15 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Ο Χρήστος Σερέλης είχε εννέα παίκτες του με σημαντική συνεισφορά στο παιχνίδι, ενώ πέντε άγγιξαν διψήφιο αριθμό πόντων!

Ο Σαχπατζίδης πέτυχε 16 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ για το Μεσολόγγι που είχε 6/21 τρίποντα.

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ ήταν ο τρίτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, 13.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70