Tο χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 κατέκτησε την Κυριακή η Εθνική Νέων η οποία νίκησε με 68-64 το Βέλγιο στην παράταση, στον μικρό τελικό!

Αν και σε κακή επιθετική βραδιά, η ελληνική ομάδα άντλησε δυνάμεις από την άμυνά της, γύρισε από το -12 (40-52 στο 30′)  κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ το Βέλγιο στο δεύτερο ημίχρονο, με 9 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και μόλις 4 στο τέταρτο κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με 56-56!

Εκεί, ο Πλώτας με καθοριστικό καλάθι και άλλη μια βολή στο τέλος, συν δύο βολές του Οικονομόπουλου, οδήγησαν την Ελλάδα σε 5-0 στο τέλος και το 63-64 έγινε 68-64!

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου το πανηγύρισαν με την ψυχή τους στο κλειστό του Ηρακλείου στα Δύο Αοράκια, μαζί με τους Έλληνες φιλάθλους, καθώς είναι ένα επίτευγμα που είναι αλήθεια, κανένας δεν περίμενε όταν άρχιζε η διοργάνωση.

Η Ελλάδα που ήταν 12η πέρυσι στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό, είχε μεν φιλοδοξίες για την πρώτη οκτάδα, αλλά η λέξη μετάλλιο δεν έβγαινε από τα χείλη κανενός.

Για το πρώτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα ήταν ανταγωνιστική, προηγήθηκε με 18-17, όμως άρχισε σιγά-σιγά να κυνηγά στο σκορ.

Δείτε μια όμορφη συνεργασία Μπαζίνα-Ζούγρη στο πρώτο δεκάλεπτο:

Με τον Ντε Ρίντερ να έχει βρει το χέρι του, οι Βέλγοι έχτισαν προβάδισμα που έφτασε στους 10 πόντους στο ημίχρονο, 43-33. Είχαν 7/15 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ η Εθνική μας μόλις 1/7.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα ανέβασε την πίεση στην άμυνα, ο Μαντζούκας κυνηγούσε παντού τον Ντε Ρίντερ, κι ευτυχώς, που η άμυνα έκανε τη δουλειά της, σε ένα δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 7-9, ρεσιτάλ αστοχίας, κακών επιλογών και πολλών λαθών.

Πλέον η Εθνική μας είχε βρει τον τρόπο και ροκάνισε τη διαφορά.

Οι Βέλγοι έβαλαν όλους κι όλους 2 πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, συνολικά 4 και ο αγώνας έληξε 56-56, με καλάθι του Μπαζίνα στα 48”.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η Εθνική μας πρόσεξε το μακρινό σουτ του αντιπάλου, οι λίγοι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Παπαδόπουλος σε ένα πολύ μικρό rotation τα έδωσαν όλα για να βγάλουν κι ένα επιπλέον πεντάλεπτο κι ο Πλώτας με τον Οικονομόπουλο σφράγισαν τη νίκη.

Ο πρώτος έκανε το 65-64, ο Οικονομόπουλος με βολές το 67-64 και τέλος πάλι ο Πλώτας με 1/2 βολές το τεικό 68-64, που χάρισε στην Εθνική Νέων, το χάλκινο μετάλλιο.

Το πέμπτο της Ελλάδας στη διοργάνωση, μετά από τρία χρυσά κι ένα ασημένιο.

Tα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 (κ.α.) 68-64 (παρ.)

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10, Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (12ρ.), Χατζής, Μερμίγκης 2, Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (1), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς