Ο Ερυθρός Αστέρας τρόμαξε την Μπαρτσελόνα, αλλά με αποφασιστικό τελευταίο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί νίκησαν με 86-82 στο Παλάου Μπαλουγκράνα στην 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Κόντρα στη λογική των 3/4 του αγώνα, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Νίκολα Μίροτιτς προηγήθηκε με 29-19! Ήδη ο Μαυροβούνιος είχε 14 πόντους κι η ομάδα του Πέσιτς έμοιαζε έτοιμη να κάνει μια… βόλτα στο πάρκο!

Δείτε μια προσπάθεια του Νίκολα Μίροτιτς που αρχίζει με κλέψιμο από την άμυνα και καταλήγει σε κάρφωμα!

Ο Αστέρας όμως είχε πείσμα, μυαλό στο παιχνίδι του και προσωπικότητες. Με τον Βλάντιμιρ Στίματς και τον Τζέιμς Γκιστ να οδηγούν επιθετικά την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μάλιστα προσπέρασαν με ένα… σπάνιο καλάθι: Τρίποντο του Στίματς για το υπέρ τους 42-39 με 1:22 για το ημίχρονο!

Άλλα δύο τρίποντα είχε βάλει στην καριέρα του στη EuroLeague ο Σέρβος ψηλός και έξι στο EuroCup!

Οι Σέρβοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο , ο Στίματς σταμάτησε μεν να σκοράρει, όχι όμως και ο Γκιστ και με την άνοδο του Κέβιν Πάντερ (7π. σε αυτήν την περίοδο) ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 66-62!

Ο Βλάντιμιρ Στίματς

Έφτασε δε στο +6, 68-62 στην αρχή της τελευταίας περιόδου.

Στο ίδιο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα έχασε τον Κόρεϊ Χίγκινς με διάστρεμμα!

Στο τέλος, όμως, ανέλαβαν δράση ο Πιέρ Οριόλα και ο Άλεξ Αμπρίνες.

Άποντοι στο υπόλοιπο ματς, πέτυχαν 11 από τους πόντους της Μπαρτσελόνα σε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-2 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 77-70 με 5:30 για τη λήξη.

Ούτε σε αυτό το σημείο όμως, μπορούσε να νιώσει ασφάλεια η Μπαρτσελόνα. Ο Στίματς πέτυχε… δεύτερο τρίποντο για να μειώσει στο ένα σουτ, 79-76 κι έπρεπε να πετύχει 4 σερί πόντους ο Πάου Ρίμπας, με 1/2 βολές κι ένα τρίποντο, ώστε να πάρουν ανάσα οι Καταλανοί, για το 86-80 στα 48 δεύτερα πριν από τη λήξη!

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 41-42, 62-66, 86-82