Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία δραματική νίκη με 80-78 επί της Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία για τη 13η αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15).

Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με την Αρμάνι Μιλάνο στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, έτρεξε ένα επιμέρους 5-2 και προηγήθηκε με 21-17, αλλά η αντίδραση της Μπάγερν Μονάχου ήταν άμεση.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μείωσε αρχικά και πέρασε μπροστά με 33-27 4:27 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Τελικά το πρώτο μισό του αγώνα έφυγε με τους Βαυαρούς να έχουν το προβάδισμα με 41-40 και το παιχνίδι να έχει πάρει μία άγρια ομορφιά.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η εικόνα τους δεν διέφερε πολύ από αυτήν του πρώτου ημιχρόνου.

Μπάγερν και Αρμάνι μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα του ένα πόντου που είχαν στην ανάπαυλα (58-57).

Με πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Γουίλιαμς (21 πόντους), η Μπάγερν έδειξε τον χαρακτήρα της και προηγήθηκε ακόμα και με 6 (65-59).

Βέβαια, η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να προσπαθεί να μπει και πάλι στην εξίσωση.

Με ένα τρίποντο του Βλάντιμιρ Μίτσοβ και ένα του Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε το κεφάλι στο σκορ με 78-74, με 1:05 να απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 80-78 και έτσι οι 17 πόντοι του Μάικ Τζέιμς πήγαν… στράφι.

Πλέον οι Βαυαροί ανέβηκαν στην έκτη θέση (!) του βαθμολογικού πίνακα με 7-6 και έκαναν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Από την άλλη η Αρμάνι υποχώρησε στο 6-7 και μετράει πέντε συνεχόμενες ήττες και αναζητά μία αντίδραση στην επόμενη αγωνιστική, όπου παίζει με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-41, 57-58, 78-80

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 17 (2), Μίτσοβ 16 (1), Γκουντάιτις 13, Μπέρτανς 3 (1), Νέντοβιτς 11 (2), Ταρζέφσκι 2, Κουζμίνσκας 5 (1), Τσιντσιαρίνι, Μπερνς, Μπρουκς 2, Τζέρελς 9 (3).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 8 (1), Βέιντεμαν, Κόπονεν 13 (3), Ραντόσεβιτς 10, Λούτσιτς, Λο 5 (1), Ντζέντοβιτς 5, Αμάιζε 2, Γιόβιτς 10, Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 21 (1), Ογκουνσίπε 2.