Σιμόν

Έπειτα από ένα επικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Εφές επικράτησε 99-97 εκτός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην παράταση.

Ήταν ένα τρομερό παιχνίδι που, μάλιστα, διεξήχθη χωρίς τους δύο προπονητές Δημήτρη Ιτούδη και Εργκίν Αταμάν (Ανδρέας Πιστιόλης και Γιακούπ Σεκιζκόκ σε ρόλο head coach).

Με αυτή τη νίκη, η Εφές πήγε στο 11-11 και η ΤΣΣΚΑ υποχώρησε στο 13-9.

Ο αγώνας:

Η Εφές μετέτρεψε το 8-9 σε 8-21, με κύριο εκφραστή τον Ροντρίγκ Μπομπουά των 3/4 τριπόντων.

Η ΤΣΣΚΑ συνήλθε άμεσα, μειώνοντας σε 21-23 και εν συνεχεία ανατρέποντας τα δεδομένα, προτού ο Σέιν Λάρκιν γράψει το 41-44 με το τέταρτο τρίποντο σε πέντε προσπάθειες.

Πάντως, το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε όπως το δεύτερο, με τη ρωσική ομάδα δηλαδή να μπαίνει δυναμικά και να καταγράφει σερί 18-0!

Ο Ντάνιελ Χάκετ είχε πια 5/7 τρίποντα και με τους 23 του πόντους οδηγούσε την ΤΣΣΚΑ προς τη νίκη, δεδομένου ότι για 6,5 λεπτά η Εφές ήταν άποντη!

Γενικότερα ήταν ένα δεκάλεπτο όπου τα εύστοχα τρίποντα διαδέχονταν το ένα το άλλο, με πιο ευνοημένη φυσικά τη ρωσική ομάδα.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με σερί 8-0 για την Εφές, η οποία ανέκτησε το προβάδισμα, προτού η ΤΣΣΚΑ επανέλθει.

Ήταν ένα τρομερό δεκάλεπτο με πολλές εναλλαγές στο σκορ, τον Χάκετ να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας (τελείωσε την κανονική διάρκεια στους 31 πόντους) και τον Βασίλιε Μίτσιτς να στέλνει το ματς στην παράταση στην εκπνοή, αφού ο Γουίλ Κλάιμπερν αστόχησε σε “νεκρό” χρόνο.

Στην παράταση ο Μπομπουά έβαλε μεγάλο σουτ για το 94-97 στα 49″ από την έκτη ασίστ του Μίτσιτς.

Ο Γκριγκόνις με τρίποντο μείωσε στο 97-98, πριν δεχθεί αντιαθλητικό φάουλ ο Μοερμάν, αστοχήσει σε δυο βολές, αλλά κρατήσει την κατοχή για την Εφές στα 2.1″.

Ο Μπομπουά δεν αστόχησε από τη γραμμή στην πρώτη εκτέλεση, έχασε επίτηδες την δεύτερη βολή και το 97-99 έδωσε την νίκη στους Τούρκους.

Χάκετ με 31 πόντους, Γκριγκόνις με 20 και Κλάιμπερν με 19, ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Λάρκιν με 26 (και 9 ασίστ), Μπομπουά με 22, Μίτσιτς με 16 και Πλάις με 12 ριμπάουντ διακρίθηκαν για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 41-44, 64-57, 86-86, 97-99 παρ.